Az önkormányzatoknak komoly szerep jut a területfejlesztésben

A régiós források az idén megduplázódnak, a pénz feléről pedig maguk a Regionális Fejlesztési Tanácsok dönthetnek.

A kormányzat a magyarországi fejlesztéspolitikát érintő kérdésekben a jövőben fokozottan számít az önkormányzatok közreműködésére. Ennek kereteiről írt alá együttműködési megállapodást Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter és Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.

A megállapodás értelmében a miniszter segíti a TÖOSZ területi lobbitevékenységének hatékonyabbá tételét, a közös szakértői hálózat kialakítását, valamint a polgármesterek, jegyzők, térségfejlesztők képzését. A miniszter támogatja a TÖOSZ által a települések és térségek gazdaságfejlesztési és tőkevonzás-szempontú adattárának és informatikai rendszerének kiépítését és fejlesztését.

A keretmegállapodást kiegészítik a Magyar Terület és Regionális Fejlesztési Hivatallal (MTRFH), a Turisztikai Hivatallal és az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatallal kötendő alszerződésekkel. Szegvári Péter, az MTRFH elnöke fontosnak tartja a térségi tőkevonzó- és versenyképesség felmérését; az elemzések eredményének, következtetéseinek beépítését a szabályozásba.

Kolber István elmondta, hogy szeretné, ha az önkormányzatok a területfejlesztés, területrendezés stratégiai bázisai lennének. A régiós források 2005-ben megduplázódtak a tavalyihoz képest. Ezek mintegy feléről a Regionális Fejlesztési Tanácsok maguk dönthetnek, elsősorban munkahely-teremtési, útépítési, útjavítási feladatokra fordíthatják a keretösszegeket.

Az Európa Terv keretében rendelkezésre álló 101 milliárd forint területfejlesztési forrásból 25 milliárd a turizmust szolgálja, ezen belül is kiemelt szerepet szán a miniszter a kongresszusi turizmusnak, az újonnan létesítendő ötezer fős Budapesti Kongresszusi Központnak, a vidék felzárkóztatásának, és a műemlékfürdők felújításának. A gyógyturizmus prioritást élvez az Európa Terv keretében.

Dióssy László elnök, Veszprém polgármestere, elmondta: a TÖOSZ szívesen vállal feladatot a turizmus-fejlesztésben, vannak elképzeléseik a források decentralizálására, az eddiginél hatékonyabb felhasználására.

Kolber István a február 1-jén induló Fészekrakó programban is számít az önkormányzatok együttműködésére. A panelprogram az idén 8 milliárd forintot biztosít a panellakások korszerűsítésére. (2004-ben egyébként 1,4 milliárd forint volt csak erre a célra.) A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy a település-rehabilitáció szintén prioritása az Európa Tervnek és a Regionális Operatív Programnak.

euro.hu

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.