Nem ezt ígérték Szaddam megbuktatói

Az iraki biztonsági szervek önkényesen vesznek őrizetbe embereket és rendszeresen kínozzák foglyaikat - állítja a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet, amely legfrisebb jelentésében több példával is érzékeltette az iraki őrizetesek közelmúltbeli megpróbáltatásait.

A Human Rights Watch kedden nyilvánosságra hozott jelentésében tavaly július és október között kikérdezett 90 iraki őrizetes beszámolóira hivatkozott.

A felmérés során - amely nem sokkal azután készült, hogy az Ijád Allávi vezette ideiglenes iraki kormány átvette a hatalmat az országot megszálló amerikaiaktól - 72 megkérdezett arról számolt be, hogy kínozták fogva tartói.

Az őrizetesek elmondása szerint az iraki biztonsági szervek emberei rugdalták, ütlegelték, pofozták, vagy hátrakötözött kezükre csomózott kötéllel felfüggesztették őket. A kínzások eszköztárába tartozott az is, hogy vallatóik áramot vezettek érzékeny testrészeikbe, illetve napokra bekötötték a szemüket vagy megbilincselték őket, esetleg egyszerre alkalmazták mindkettőt.

A jelentés megemlítette azt is, hogy az iraki biztonsági szervek önkényesen vesznek őrizetbe embereket, akiket akár négy hónapig is fogva tartanak a bírósági eljárás előtt, s nem megfelelő módon bánnak a fiatalkorú őrizetesekkel sem.

"Az iraki népnek ennél jobbat ígértek Szaddám Huszein kormányának bukása után" - hangoztatta Sarah Leah Whitson, az emberi jogi szervezetnek a közel-keleti és észak-afrikai térséggel foglalkozó vezetője.

A Human Rigths Watch jelentése egyúttal azzal vádolta az iraki ideiglenes kormányt, hogy tevékenyen részt vett vagy legalábbis cinkosként viselkedett az alapvető emberi jogok e súlyos megsértésében.

A dokumentum nem mulasztotta el megjegyezni azt sem, hogy a javarészt az Egyesült Államok anyagi támogatásával Irakba küldött nemzetközi rendőri tanácsadók is szemet hunytak a kirívó jogsértések felett.

Az iraki igazságügyminiszter nem kérdőjelezte meg a Human Rigths Watch jelentésében foglaltakat, hanem azzal védekezett, hogy nem lehet elvárni az igazságszolgáltatás makulátlan működését egy olyan háború dúlta országban, mint Irak.

A Human Rights Watch jelentése csak az iraki visszaéléseket vizsgálta, ezúttal nem foglalkozott az amerikai katonák által elkövetett jogsértésekkel. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.