Interjú Sulykos Istvánnal, aki nemrég a Magyarok Világszövetségének képviselője helyett átadta a pótaranyérmeket Annus Adriánnak és Fazekas Róbertnek.
A pótarany is szépen csillog
A Magyarok Világszövetségének képviselője helyett Sulykos István ötvenkét éves könyvelő adta át nemrég Szombathelyen az olimpiai aranyérmüktől megfosztott Annus Adrián kalapácsvetőnek és Fazekas Róbert diszkoszvetőnek a pótaranyérmeket. A tudósításokban "budapesti szurkolónak" nevezett férfi tavaly októberben harminc napon át éhségsztrájkot folytatott, hogy tiltakozzon a sportolókat ért méltánytalanság miatt.
- Sportolt valaha, Sulykos úr?
- Kézilabdáztam egy keveset, aztán súlyt emeltem.
- Megharagszik, ha azt mondom, ez az utolsó előtti dolog, amit el tudok képzelni önről?
- És mi az utolsó?
- Az éhségsztrájk.
- Tudja, a doppingbotrány annyira felkavart, hogy úgy éreztem, két lehetőségem maradt: az egyik, hogy odamegyek Schmitt Pálhoz, és felelősségre vonom, amiért nem védte meg a sportolóinkat. Szerintem a titkárnőjéig sem jutottam volna el. Aztán még leönthettem volna benzinnel magam. Ennyit viszont nem ért meg a dolog.
- Szóval az éhségsztrájk volt a kompromisszum.
- Így is lehet mondani.
- Árulja már el, mi volt a célja vele?
- Szeretném, ha pártállástól, nézetkülönbségtől függetlenül végre az egész nemzet közösen kiállna valamiért. Arra gondoltam, hogy az éhségsztrájkom talán elindít egy ilyen folyamatot.
- Ezt komolyan mondja?
- A legkomolyabban. Rögtön fel is hívtam a két kereskedelmi csatornát, hátha érdekli őket a dolog. Az RTL-nél szóba sem álltak velem, a TV 2 viszont kiküldött egy stábot forgatni, igaz, azt az ajánlatomat, hogy bevonulok hozzájuk egy elkülönített szobába, ha fizetik az éhségsztrájk költségeit, már visszautasították.
- Miért?
- Azt mondták, nincs rá pénz.
- Mekkora összegről volt szó?
- A vitaminokkal meg az ásványvízzel együtt úgy huszonöt-harmincezer forintról.
- Gondolom, sokan megkeresték, mialatt éhezett.
- Nem keresett a kutya sem.
- Se egy fax, se egy telefon?
- Semmi. Illetve Annus és Fazekas szóvivője egyszer felhívott, hogy Budapestre jönnek tárgyalásra, és egy kézfogás erejéig szeretnének találkozni velem. Aztán mégsem értek rá.
- Akkor a nemzetet sem sikerült egyesítenie.
- Sajnos nem. November huszadikán befejeztem az éhségsztrájkot, azzal kész, vége.
- És erről sem tudott senki.
- Nem. Csak a feleségem és a két gyermekem.
- Aztán mi történt?
- Nemrég kaptam egy sms-t, hogy a két olimpikonnak átadnak egy-egy pótaranyérmet Szombathelyen, és várnak engem is az eseményre. Január 16-án, vasárnap autóba ültem, hogy odamenjek. A város határából felhívtam a szóvivőt, aki mondta, hogy baj van: a Magyarok Világszövetségének képviselője megtudta, hogy Annus belépett a jáki MSZP- alapszervezetbe, ezért nem jön el az átadásra.
- És?
- Kiderült, hogy a helyi szurkolók úgy döntöttek: helyette nekem kellene átadnom az érmeket.
- Meglepődött?
- Főleg, hogy akkor vált számomra világossá: az egész átadást az MVSZ találta ki. Ahogy már mondtam, én egy teljesen politikamentes dologról álmodtam. Egyébként az érem elkészítője, Krisztiáni Sándor szobrászművész sem jött el, mert ő is megharagudott Annusra.
- Az ünnepség milyen volt?
- Tulajdonképpen rövid. Beszédet mondott az olimpikonok szóvivője, az edzőjük, a Szombathelyi Haladás elnöke, egy Botos Tamás nevű énekes pedig zongorakíséret mellett elénekelt egy angol számot, aminek azt volt a címe: Angel.
- Aztán?
- Aztán én következtem. Arról beszéltem, hogy az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, és amíg nem bizonyosodik be az ellenkezője, Fazekasról és Annusról nem mondhatjuk, hogy doppingoltak.
- Izgult?
- Hát, mondtam már korábban is beszédet közgyűléseken, mert régebben egy munkaruházati vállalatot vezettem. Tudja, mi gyártottuk hajdan a postásoknak az egyenruhát, ideértve még a nyári rövid nadrágjukat is.
- Tehát beszédet mondott.
- Igen. Aztán Botos Tamás egy másik számot énekelt el, amit az olimpikonok tiszteletére írt, én pedig átadtam az érmeket.
- Arra nem gondolt, hogy a pótaranyérmek nem használnak a magyar sportnak? A NOB például nem biztos, hogy jó néven veszi az ilyet.
- Az eszembe jutott, hogy esetleg valahol megjegyzik a nevemet, aztán mondjuk nem mehetnék a pekingi olimpiára.
- Ez bántaná?
- Ugye, viccel: mikor jutok én el Pekingbe?