Annan: Tenni nehezebb!
Izrael, Németország, Franciaország, Argentína, Örményország, Kanada és az EU nevében Luxemburg külügyminiszteri szinten képviseltette magát. Az amerikai küldöttséget Paul Wolfovitz, a védelmi miniszter helyettese vezette. A felszólalók között volt az erdélyi származású, Nobel-békedíjas Elie Wiesel, és a spanyol kormányt képviselő egykori buchenwaldi rab, Jorge Semprun. Magyar részről Bársony András, a külügyi tárca politikai államtitkára vett részt az eseményen. Az ülésteremben foglalt helyet Tom Lantos képviselő, aki Raoul Wallenberg budapesti életmentő akciójának köszönheti megmenekülését.
A rendkívüli emlékülést megnyitva Annan azt mondta, hogy a gyűlölet magvának elvetői és a tömeggyilkosok nem mindig szélsőségesek, hanem gyakran kultúremberek. Bár a világ sokszor mondta, hogy "soha többé", tenni ezért nehezebb, mint beszélni róla. A holokauszt óta Kambodzsában, Ruandában és Jugoszláviában is volt példa a népirtásra, most pedig Szudánban történnek borzalmas dolgok.
Izrael ENSZ-nagykövete, aki korábban azzal vádolta a közgyűlést, hogy ott "erkölcstelen többség" dolgozik hazája ellen, a hangulat változásaként értékelte az emlékülést.
Annan szerint óhatatlan, hogy a téma kapcsán egyeseknek az izraeli-palesztin konfliktus is eszébe jut. Az iszlám országok közül előzetesen Jordánia és Afganisztán nagykövetei jelentkeztek szólásra.
Magyar közjogi méltóságok is részt vesznek a második világháború befejezésének és a náci haláltáborok felszabadításának 60. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezéseken. Január 27-én Mádl Ferenc köztársasági elnök képviseli hazánkat az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadulásnak emlékünnepségén. Március 15-én a jeruzsálemi Jad Vasem Intézetben rendeznek emlékünnepséget, s ide Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét várják. Május 5-én kerül sor Auschwitzban az Élők menetére, e nagyszabású rendezvényen a tervek szerint mintegy 1500 magyar holokauszt-túlélő is részt vesz. Politikai szinten Magyarországot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök képviseli, s az emlékmenet szervezői várják Ariel Saron izraeli kormányfőt is. Május 9-én Moszkvában hatalmas parádéval ünneplik meg a náci Németország feletti győzelem 60. évfordulóját. Putyin már meghívta Mádlt, de Gyurcsány is elutazik az orosz fővárosba, mert az ünnepségekkel egy időben lesz az EU-orosz csúcstalálkozó. (Munkatársunktól)