Patikabusszal Mexikóba

Amerikában az utóbbi néhány évben új üzletág alakult ki. Nyugdíjasoknak szerveznek busztúrákat kanadai és mexikói gyógyszertárakba. Még az utazási költséggel együtt is sokkal jobban jönnek ki, mintha hazai patikákban váltanák be receptjeiket. A nagy amerikai gyógyszergyárak ugyanis főként odahaza fizettetik meg a fejlesztési költségeket, külföldön ugyanazokat az orvosságokat gyakran az amerikai árak töredékéért lehet megkapni. Az amerikai nyugdíjasok számára általában az orvosi, ezen belül a gyógyszerköltségek jelentik a legnagyobb kiszámíthatatlanságot.

Egy 65 éves amerikai férfi átlagosan még 16,3, egy nő pedig 19,2 évre számíthat. Közülük nagyon kevesen fogják megélni a társadalombiztosítási rendszer legkorábban 2042 körülire jósolt válságát. Az is lehet, hogy senki, mert a válság a gazdasági folyamatok kifürkészhetetlen szeszélye folytán be sem köszönt. A társadalombiztosítási alap a jelenlegi számítások szerint 2018-tól kezdve fog többet kifizetni a nyugdíjasoknak, mint amennyit az aktív munkavállalóktól beszed. Sokan azt gondolják, hogy a problémára a tb-adó szerény emelése lenne a legkézenfekvőbb megoldás. Az Egyesült Államokban jelenleg uralkodó gazdaságpolitika viszont úgy ódzkodik az adóemeléstől, mint ördög a tömjénfüsttől. Bush elnök is más utat szorgalmazott, amikor a társadalombiztosítási rendszer reformját jelölte meg második mandátuma egyik legfontosabb céljaként. A terv lényege az, hogy a munkavállalók befizetéseinek egy részét tőzsdei kockázati alapokba különítenék el. Mivel a tőzsdei árfolyamok emelkedéséből várható nyereség meghaladja az állampapírok hozamát, az ötlet jogosnak tűnik - leszámítva azt az apróságot, hogy a tőzsde össze is omolhat, valamint azt, hogy az alapok kezeléséből néhány pénzügyi cég jelentős jövedelmet fog húzni a nyugdíjasok terhére. További gond, hogy a hiányzó milliárdokat egyelőre az államnak kell pótolnia, és mivel momentán nincs költségvetési többlete - sőt 2004 végére rekordösszegű deficitet mutattak ki -, a kincstárnak újabb monumentális hiteleket kell majd felvennie.

Az átlagos amerikai öregségi nyugdíj csupán évi 10 778, azaz havi 899 dollár - nagyjából 170 ezer forint. Ez Magyarországon tisztességes jövedelemnek számítana, az amerikai árszínvonalon azonban önmagában édeskevés. A legtöbb amerikai ezért aktív munkával töltött évtizedei során úgynevezett 401-es számlán takarékoskodik. Az ott letétbe helyezett öszszegekkel csökkenteni lehet az adóalapot, illetve a munkáltatók is beszállnak az egyéni befizetések felével. A 401-es számlán lévő pénzt különböző befektetési formákra lehet felhasználni, idő előtti kivétele esetén azonban meg kell fizetni a kiesett adót. A Fehér Ház egyelőre tagadja, hogy a reform bevezetését követően csökkenne az újonnan nyugdíjba vonulók járandósága, de csodák nincsenek: kevesebb pénzből több embernek nem lehet az eddiginél nagyobb nyugdíjat fizetni, márpedig hamarosan kezd nyugdíjba menni a háború után született "baby boom" népes nemzedéke.

Az amerikai nyugdíjasok jelentős része kifejezetten jómódú, szeret utazni, golfozni, Las Vegasban kaszinózni. Az olcsó külföldi gyógyszerekért sem kell feltétlenül napokat buszozással tölteni - sokan nem csak a golflabdát, az orvosságot is az interneten rendelik.

Washington, 2005. január

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.