A Monsantót meglepte a vetőmagtiltás
A Monsantót váratlanul érte a kormány szerdai döntése, amely csütörtöktől átmeneti jelleggel megtiltotta a géntechnikával módosított (GM), MON 810 jelű kukoricafajtájának magyarországi köztermesztését. Czepó Mihály, az amerikai vetőmagóriás magyarországi vállalatának igazgatója lapunknak elmondta, hogy e fajtát tavaly a világ mintegy 143 millió hektáros kukoricaterületéből tízmillió hektáron termesztették. A hibrid egyébként 1996 óta van köztermesztésben. Magyarországon 2003-ban fejeződött be az 1+3 éves termeszthetőségi vizsgálat, ezek után az illetékes hatóság nem engedélyezte a köztermesztésbe vonást.
A Monsanto nem tiltakozott, mivel Magyarország deklarálta: nem engedi a GM növények köztermesztését. Más helyzetet teremtett az ország uniós csatlakozása, ugyanis az Európai Bizottság a közelmúltban több GM növényt - közöttük a MON 810-et - is felvett az EU közös katalógusába, amelybe azok a fajták kerülnek, amelyek vetőmagja az EU öszszes tagállamában forgalmazható. (Jelenleg Spanyolországban köztermesztésben van, Német- és Franciaországban pedig a kísérleti termesztése folyik.) Ezek után jött a magyar tiltás, amelyet Czepó Mihály azért sem ért, mert a géntechnikával módosított kukoricáik hőigényét a FAO 600-700-as számmal jellemezhetik, e növények Magyarországon rendkívül hosszú tenyészidejűek lennének, praktikusan nem termeszthetők. Egyben felajánlotta az agrártárcának mindazokat a független laboratóriumokban készített vizsgálati eredményeket, amelyek bizonyítják, hogy az emberre, állatra, más növényekre, a környezetre semmilyen veszélyt nem rejt a MON 810.
Ettől függetlenül ellenlépést, tiltakozást egyelőre nem terveznek, mert - ahogy a szakember fogalmazott - az Európai Bizottság döntésének ellentmondó nemzeti határozatokat a bizottság automatikusan felülvizsgálja.
A Monsanto felvetéséről Pásztóhy András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára a Népszabadságnak elmondta, hogy a tiltás átmeneti, s a tárca már felkérte a Magyar Tudományos Akadémia szakosztályait, hogy folytassák le egyebek mellett a kockázatbecslési eljárást, amely az emberi egészségre, környezetre való kockázatokat tartalmazza. Az államtitkár elmondta azt is, hogy most folyik annak az EU-konform törvénytervezetnek az előkészítése, amely hivatott a természetes, bio- és GM növények egymás mellett termeszthetőségének szabályait meghozni. Eddig Dánia alkotott erről törvényt. Ebben egyébként óriásiak az államok közötti és az egyes országokon belüli érdekellentétek, ezért a tagállamok többsége egységes, EU-szintű szabályozást javasol.