George W. Bush: Start II.

A beiktatási ceremónia példátlan biztonsági intézkedések közepette zajlott. A demokraták Condoleezza Rice kinevezésének késleltetésével köszöntik az elnököt.

A Captolium lépcsőjénél megtartott szabadtéri eskütétellel tegnap megkezdődött George W. Bush második négyéves elnöki időszaka. Az elnök a beiktatás előestéjén több washingtoni estélyen is megjelent. A Texas Állami Társaság "szmoking és csizma" báljának lelkesen tapsoló közönsége előtt bejelentette, hogy négy év múlva hazaköltözik Crawfordba. A Fehér Ház előtt megrendezett "Szabadságünnepen" azt is elmondta, alig várja, hogy ismét munkához láthasson.

Az elnök tegnap reggel elsőként a Fehér Házzal átellenben lévő Szent János-templomba ment, ahol Luis Leon tiszteletes tartott negyedórás istentiszteletet. Az amerikai elnökök 1809, James Madison beiktatása óta hagyományosan felkeresik a templomot. Az elmúlt négy évben gyakori vendég volt itt George W. Bush és családja, akik összebarátkoztak a kubai származású pappal.

Az elnöki karaván ezután a Pennsylvania Avenue-n a Capitoliumhoz hajtott. Bush egy külsőre a 2006-os Cadillac DTS modell vonalait idéző, de egyedi gyártású, vadonatúj páncélozott limuzinban tette meg a pár perces utat. Az útvonal mentén az alig fagypont fölötti hőmérséklet és az elmúlt napokban hullott hó miatt a vártnál valamivel kevesebb érdeklődő sorakozott fel, ők viszont az átlátszó ablakon át jól láthatták az elnököt.

Soha elnöki beiktatást még nem kísértek olyan szigorú biztonsági intézkedések, mint a mostanit. A helyi erőket más városokból átirányított rendőrökkel duzzasztották fel. A hatezer rendőr mellett 2500 katona is részt vett a biztosításban, közel ötezer pedig készenlétben állt. Washington belvárosában sok utcát teljesen lezártak, és az ünnepségek környékén vegyi, biológiai, illetve sugárzó anyagokat kimutató érzékelőket helyeztek el. Egy később tévesnek bizonyult riasztás miatt Massachusetts és New Hampshire államok republikánus kormányzói hazautaztak, hogy a helyszínen irányítsák a terrorelhárítást. Az első hírek négy, Mexikóból az Egyesült Államokba csempészett kínai terroristáról és két iraki társukról szóltak. Utóbb hivatalos helyről megerősítették: nincs ok aggodalomra, nem érkezett olyan információ, hogy a terroristák a beiktatási ünnepségekhez időzítve akarnának merényletet elkövetni.

Bush elnök nagyra törő programmal vág neki második mandátumának. A költségvetési hiány csökkentése mellett többek között kilátásba helyezte a társadalombiztosítás reformját. Az általános várakozás szerint azonban ezúttal az első pillanattól fogva az ellenzék erős ellenállására számíthat. A demokrata párti szenátorok már a beiktatás napján üzentek neki azzal, hogy megpróbálták késleltetni Condoleezza Rice külügyminiszteri kinevezését. Az eddigi nemzetbiztonsági tanácsadót a külügyi bizottságban összesen tizenegy órán keresztül hallgatták meg, és fejére olvasták az elmúlt négy év valamennyi külpolitikai tévedését. Végül azonban csak két szenátor, Barbara Boxer és John Kerry szavazott ellene. A republikánusok szerették volna elérni, hogy Rice már csütörtökön átvehesse a tárca irányítását, és Colin Powell előző nap el is köszönt a diplomatáktól, ám lapunk zártáig nem volt világos, hogy a szenátus vezetésének sikerül-e szavazásra bírni a testületet, vagy a jövő hétre marad a formálisnak tekinthető lépés.

Program a szabadság terjesztésére

Az eskütétel utáni nagy ívű, többször is vallásos hitére utaló beszédét George W. Bush teljes egészében a szabadság víziójának szentelte. A második mandátumára frissen beiktatott elnök szerint Amerika fél évszádon át távoli határokon védte szabadságát, ám szeptember 11-e megmutatta, hogy az ország sebezhető. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy a veszély mindaddig fennáll, amíg egész régiók állnak a gyűlöletet tápláló, a gyilkosságot mentegető ideológiák befolyása alatt. Ezzel az erővel csak az emberi szabadság ereje szállhat szembe.

Bush szerint a szabadság amerikai túlélése attól függ, mennyiben lesz sikeres ugyanez a szabadság más országokban. A világbékére a legnagyobb reményt a szabadság világméretű terjedése adja. Ebben az értelemben most teljesen egybeesnek Amerika érdekei és értékei. Az Egyesült Államok ezért a világon mindenütt szorgalmazza és támogatja a demokratikus mozgalmak és intézmények erősödését, aminek végső célja a diktatúrák eltűnése. Ennek elérésére nem a katonai erő az első számú eszköz, ám Amerika szükség esetén fegyverrel is megvédi magát és szövetségeseit. A törvényen kívüli rezsimek vezetőinek üzenve Bush Abraham Lincolnt idézte: "Azok, akik másoktól megtagadják a szabadságot, maguk sem érdemlik azt meg, és az igazságos Isten irányítása alatt nem sokáig tudják megtartani."

A beszéd első fele elsősorban a külvilágnak szólt, és az elmúlt három évben követett politika folytatását sejteti. A szöveg végén azonban Bush a hazai közönséghez fordult. Felszólította az ifjúságot, hogy higgyen a saját szemének, és vegyen példát a szabadság érdekében az életüket is kockára tévő katonákról. Az elnök szerint Amerikának odahaza is jócskán van még feladata, annál is inkább, mert a szabadság eszméjét nem szűken értelmezi, az a gazdasági függetlenséghez való jogra is kiterjed. - Az egyén szabadsága azonban nem jelenti az egymástól való függetlenséget - mondta Bush, aki utalást tett az emberi élet feltétlen tiszteletére, beleértve a nem kívánt életet is. Az országnak az elnök szerint végleg maga mögött kell hagynia a rasszizmus minden szokását, mert a bigott terheket cipelve nem terjesztheti a világban a szabadságot. - A történelemnek látható iránya van, amelyet a szabadság, és a szabadság teremtője határoz meg - mondta beszéde vége felé George W. Bush.

Capitoliumi tiszteletadás több szinten
Capitoliumi tiszteletadás több szinten
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.