Tilos a génmódosított kukorica termesztése
Mától tilos a génmódosított kukorica-vetőmag Magyarország területén történő előállítása, felhasználása, forgalmazása, illetve Magyarország területére történő behozatala - az erről szóló miniszteri rendeletet csütörtökön tette közzé a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium.
A kormány szerdai ülésén támogatta a génmódosított kukoricafajták importjának és hazai forgalomba hozatalának felfüggesztését.
A Greenpeace tavaly április óta kampányol a génmódosított növénytermesztés ellen. A nemzetközi zöldszervezet aktivistái kedden a Miniszterelnöki Hivatal bejárata elé kidöntöttek több zsák kukoricát, hogy ezzel a kormányzatot intézkedésre sarkallják. László Boglár kormányszóvivő az akció hatására közölte a demonstráció részvevőivel, hogy szerdán döntést hoz a kabinet a génmódosított vetőmagok importjának tilalmáról.
A Greenpeace mostani közleményében arra emlékeztet, hogy a tavaly áprilisi demonstrációjukra Dékány András, a földművelési tárca sajtófőnöke hasonlóképp reagált, mint most László Boglár. Azt mondta, hogy a Greenpeace nyitott kapukat dönget. „Azóta beléptünk az unióba, felkerültek az első génmódosított vetőmagok az EU fajtalistájára, a kormányzati kommunikáció azonban még mindig csak ezzel a mondattal tudja leplezni az állami bürokrácia hozzá nem értését és felfoghatatlanul lassú reakcióit” – mondta Weinbrenner Gábor, a zöldszervezet szóvivője.
Tavaly szeptemberben az Európai Bizottság 17 különböző, MON 810 kódjelű génmódosított kukoricafajtát vett fel az unió fajtalistájára. Az említett GM-vetőmagok forgalmazása ezután szabad utat kapott minden tagállamban, azok kivételével, amelyek még időben úgynevezett védzáradékkal éltek, mint például Ausztria.
Az új csatlakozók közül Magyarország hozott elsőként ilyen intézkedést. „Az importtilalom az egyetlen módja, hogy megvédjük a gazdákat és a környezetet a GM-növénytermesztés káros hatásaitól. A biotechnológiát pártolók nyomására a kormány sokáig tehetetlenkedett, ezzel veszélybe sodorta a magyar mezőgazdaság érdekeit.” – állítja a kampány vezetője. „A mai kormányhatározattal kampányunk egyik fő célkitűzését siker koronázta.” – kommentálta a Greenpeace sikerét a kampány vezetője.
A környezetvédők szerint azonban a mostani döntés csak átmeneti megoldás, mert az Európai Bizottság bármikor újabb génmódosított magvakat vehet fel a fajtalistára.
A jelenlegi rendelet a MON 810 kukoricavonalból származó beltenyésztett vonalak és hibridek vetőmagjára vonatkozik, valamint kiterjed a bármely hagyományos nemesítésű kukoricával létrehozott keresztezésből származó utódnövényekre is. A felhasználásra vonatkozó tilalom alapján a MON 810 génkonstrukciót hordozó kukoricafajták nem vethetők.
A tilalom nem vonatkozik az ugyanilyen kukorica élelmiszeriparban és a takarmányozásban való felhasználására, valamint a Magyarország területén átcsomagolás és további kezelés nélkül történő átszállításra, amennyiben biztosított, hogy a kukorica nem jut ki a környezetbe. Az intézkedés a tilalom visszavonásáig tart.
(forrás: MTI, NOL)