Világlapok ismét az iraki fogolykínzásról

Több európai napilapot is megdöbbentettek a brit katonák iraki bánásmódjáról közzétett fényképek. Ezzel foglalkoznak címoldalukon a brit újságok is.

A brit THE TIMES legfontosabbnak tartja kiemelni, hogy a hadsereg beismerte, hogy elvesztette az irányítást az Irakban szolgált katonák felett. A hadsereg vezetői rámutattak, hogy az irakiakkal való kegyetlenkedés a háború után olyan általános problémává vált, hogy minden katonának hivatalos figyelmeztetésben kellett felhívják a figyelmét arra, hogy ne zaklassa a foglyokat.

A szintén brit THE INDEPENDENT címlapján azt találgatja, hogy kinek a parancsát teljesítették a kegyetlenkedő katonák, amikor azt állítják, hogy pusztán parancsra cselekedtek. A Bászra melletti tábor vezetéséért felelős Taylor őrnagy arra utasította mintegy 100 katonáját, hogy fogják el azokat, akik élelmiszert lopnak és úgymond "keményen dolgozzák meg őket". Az őrnagy elleni bizonyítékokat ma tárják a németországi hadbíróság elé. Az Ali Baba névre keresztelt akciót, amely megsérti a Genfi Konvenciót, állítólag jóváhagyta Taylor felettese, Paterson alezredes, akinek az iraki háborút követően a Brit Birodalom Rendjének Tisztje kitüntetést adományozták.

A német SÜDDEUTSCHE ZEITUNG "Nagy-Britannia Abu Ghraib-je" címmel közölt írásában úgy fogalmaz a fényképekkel kapcsolatban, hogy "megvetendők, embertelenek és semmi sem magyarázhatja vagy mentheti fel őket". A lap szerint a fotók ugyanolyan túlkapásokat mutatnak be, mint az amerikai katonáké az Abu Ghraib börtönben. Az újság úgy véli, hogy két fronton is káros hatásuk van. Az egyik, hogy Irakban a radikálisok és a terroristák fegyverévé válhat, másrészt viszont Nagy-Britanniában a miniszterelnök népszerűségére lehetnek kedvezőtlen hatással.

A szintén német DIE WELT szerint a fényképek lélegzetelállítóak. "Miért érzik úgy az ennyire gátlástalan emberek, hogy meg kell örökíteniük tetteiket fényképeken? És miért adják be ezeket a negatívokat előhívni az otthoni fotósüzletbe, mintha semmi sem történt volna?" - teszi fel a kérdést a napilap.

A DIE TAGESZEITUNG nem ért egyet azzal, hogy a brit haderő egészét nem lehet elítélni. "Hány záptojást kell találni egy kosárban ahhoz, hogy az egész kosár tojást zápnak mondjuk?" - kérdezi írásában a német napilap.

A svájci LE TEMPS kifejti, hogy a briteket sokkolta az Irakban szolgált katonák kínzásait megörökítő felvételsorozat. Az újság úgy fogalmaz: "Egy olyan országot, mint Nagy-Britannia, ahol a hadsereg intézményei hatalmas megbecsülést élveznek, mindez súlyos csapásként ért".

A francia LE MONDE úgy látja, hogy a botrány új nehézségek elé állítja az újraválasztására készülő Tony Blairt, akit saját pártja és a közvélemény is bírál hazájában az iraki háború miatt.

Összeállította: Szilasi Viktória

(BBC)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.