Bush nem zárja ki az Irán elleni katonai akció lehetőségét

Az amerikai védelmi tárca szóvivője szerint a The New Yorker magazinban megjelent, az Irán elleni esetleges támadásról szóló cikkben annyi a ténybeli tévedés, hogy az megkérdőjelezi az alaptétel helyességét. A Pentagon azonban kitért az elől, hogy tényszerűen cáfolja az amerikai kommandók iráni tevékenységéről szóló állítást, és George W. Bush elnök sem volt hajlandó kizárni az Irán elleni katonai akciót.

Mindkét esetben ugyanazt a fogást alkalmazták: a szokásokra hivatkoztak, miszerint sosem kommentálják a titkos katonai akciókat, illetve az elnök sem zárja ki a hadsereg bevetésének lehetőségét. Teheránban mindenesetre komolyan veszik a fenyegetést. Az ország védelmi minisztere közölte, hogy Irán meg tudja védeni magát. Az Európai Unió tegnap a külügyi szóvivő útján erősítette meg, hogy Irán esetében a diplomáciai megoldás vezethet eredményre.

Hasonlóan fogalmazott tegnap a szenátus külügyi bizottsága előtt Condoleezza Rice. A várhatóan holnap hivatalba lépő új amerikai külügyminiszter szerint "most van itt a diplomácia ideje". Rice jóváhagyása egy pillanatig sem volt kétséges, de nagy érdeklődés előzte meg a külpolitikai koncepciójának kifejtésére lehetőséget adó meghallgatást. Az eddigi nemzetbiztonsági főtanácsadó szerint újjá kell építeni az Egyesült Államok szövetségi rendszerét. - Amerika nem monológgal, hanem párbeszéddel érintkezhet a világ többi részével - fogalmazott az egykor kremlinológusként és egyetemi vezetőként feltűnt, most 50 éves Rice, aki az Egyesült Államok első fekete női külügyminisztere lesz. (Afrikai amerikaiként Colin Powell, nőként Madeleine Albright volt az első.)

Washingtoni elemzések szerint Bush második négyéves mandátumának egyik nagy talánya, hogy Rice hajlandó-e szembefordulni a Cheney alelnök és Rumsfeld védelmi miniszter által képviselt keményvonalas irányzattal. A héjákkal való nyílt konfrontáció Powellre maradt. Rice eddigi minőségében személyes véleménye gyakran háttérben maradt, és nem tudni, milyen tanácsokkal látta el az elnököt. Külügyminiszterként azonban ő lesz az Egyesült Államok "szája".

Budapesttel rokonszenvező Rice-csapattagok

Richard Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövet, aki John Kerry győzelme esetén maga is a poszt várományosa lett volna, a tegnapi The Washington Postban óvatosan optimista cikkben méltatta a Rice-szal egyidejűleg a külügyi tárcához érkező új vezetőket, köztük Robert Zoellick külügyminiszter-helyettest, a Bush-kormány eddigi kereskedelmi főtárgyalóját, Nicholas Burns NATO-nagykövetet és Daniel Friedet, a nemzetbiztonsági tanács európai ügyekben illetékes igazgatóját. Valamennyien a republikánus külügyi elit régi, ismert alakjai, akik nem számítanak a héják közé, és várhatóan vissza fognak térni a hagyományosnak tekinthető amerikai diplomáciai stílushoz. (Zoellner és Fried mellesleg a magyarügyekben is szakértőnek számít, mindkettőt úgy tartják számon, mint akik hosszú évek óta rokonszenveznek Budapesttel.) Holbrooke utal arra, hogy Rice-nak Powellnél jobb esélye lesz saját politikai szándékainak érvényesítésére, mivel nagyon szoros, már-már baráti szálak fűzik Bush elnökhöz - amit Powell nem mondhatott el magáról.

Rice esküt tesz a szenátusi meghallgatáson
Rice esküt tesz a szenátusi meghallgatáson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.