A kijárt rang

Értesüléseink szerint Wekler Ferenc és az SZDSZ vezetői körülbelül három héten át igyekeztek meggyőzni a miniszterelnököt, hogy a megbízásáról lemondani kényszerült parlamenti alelnök kapjon valamilyen pozíciót. Gyurcsány Ferenc három hétig ellenállt, majd beadta a derekát, és Weklert kormánymegbízottnak nevezte ki azzal a feladattal, hogy készítse elő a radioaktív hulladékok végleges elhelyezéséről szóló koncepciót.

A szabad demokrata politikus feladata nem több, mint tájékozódás, magyarán a cím nem jár sem apparátus felállításával, sem pedig pénzzel. Ennek ellenére Wekler úgy jelentkezett be a radioaktív hulladékokat kezelő kht. vezetőjénél, hogy a cég bocsásson rendelkezésére titkárnőt, szolgálati autót vagy az ezekhez szükséges pénzt.

Úgy értesültünk, a kormányfő megkönnyebbült, hogy a "Wekler-ügyet" így tudta rendezni, mert a koalíciós partner ötletei a volt pártigazgatóval kapcsolatban sokkal "merészebbek" voltak. Wekler szintén befolyásosabb pozíciót remélt magának - például azt, hogy egy vállalkozásfejlesztési alapot irányítson. A megkapott sarzsit a kabinetben azzal indokolják, hogy Wekler most szembesítheti a korábbi elképzelésekkel kapcsolatos ellenérzéseit (ide tartozhat: szőlői állítólag a hulladéktemető közelében húzódnak) egy optimális megoldással, másrészt az atomlobbi nyomásával szemben megjelenne egy attól különböző érdekrendszer is.

Hogy a volt parlamenti alelnök mennyire atomlobbi-ellenes, arra példa a 2001-es költségvetés parlamenti vitája, amikor ő volt a levezető elnök, és Illés Zoltán hirtelen felállt, közölve, hogy a Ház szavazza meg az úgynevezett Nukleáris Pénzügyi Alap értékállóságának megszüntetését. Erről az alapról annyit kell tudni, hogy maga Paks tartja fenn évi 30-35 milliárd forintos befizetéssel azért, hogy majd legyen elég pénz lebontani az erőművet. Az összeggel a kormányok általában szabadon bánnak, s év végén kamatostul visszateszik azt az alapba - ennek értékállóságát akarta Illés megszüntetni, Wekler pedig azt mondta, hogy a javaslatot az illetékes országgyűlési bizottságok támogatták, ami egyszerűen nem volt igaz. Amikor a "bemondást" Wekleren számon kérték, azt mondta: véletlenül egy sorral lejjebb nézte a sillabuszát, azért mondott roszszat. Ehhez képest érzékelhető a változás: az idei költségvetés tárgyalásakor az előterjesztésben az szerepelt, hogy néhány milliárd forintot elvesznek a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. pénzéből, éppen annyit, amennyiből a Mecsekérc kutatott volna Boda térségében, az ötven év múlva esedékes, nagy aktivitású tároló esetleges helyszínén. Ekkor fölállt Wekler mint egyéni képviselő, és indítványt tett, hogy erre a fontos programra a T. Ház adja vissza a milliárdokat. Téved tehát, aki azt hiszi, hogy Wekler még mindig "atomellenes" - sőt az atomlobbi ma már kifejezetten hálás a képviselőnek. Rossz nyelvek azt rebesgetik, hogy az SZDSZ politikusa a baranyaiak strómanja - és segíti, hogy a Mecsekérc, amelyet néhány héten belül privatizálni akarnak, hozzájusson az államilag garantált milliárdos megrendelésekhez. Néhányan állítólag a fejükbe vették, hogy a bodai kutatásoknál és a bátaapáti tároló megépítésénél jobb üzlet, ha maga a tároló nem Bátaapátiban, hanem Bodán valósul meg. Weklernek kormánymegbízottként az a feladata, hogy megtalálja majd az "ideális" helyszínt, miközben Bátaapátin nyolc éve folynak a kutatások, és valamennyi tudományos bizottság azt állapította meg, hogy ez a legalkalmasabb "temetőnek". Ráadásul a lakosság a kutatások kezdetén 92 százalékos többséggel pártolta azt, s most is meggyőző többség szeretné, hogy kezdjék építeni a létesítményt.

Mindettől függetlenül Gyurcsány alighanem tisztában van Wekler erényeivel és hibáival, illetve azzal, hogy, s mint épített ki magának bázist az SZDSZ-nél, miként éri el azt, hogy a pályázati pénzekkel kapcsolatos érintettségét a párt sokáig elnézően, majd ezt követően is a szükségesnél óvatosabban kezelte.

Ismerősei azt tartják róla, hogy a legcsekélyebb pályázati lehetőségre is piócaként tapad. Ezért is tartják őt településén, Mecseknádasdon alkalmas polgármesternek, hiszen a "filléres tételekért" is személyesen és kitartóan képes küzdeni. Igaz, abban a pillanatban, amikor úgy látja, hogy nincs pr- vagy más szempontból érdekelve egy általa is támogatott kezdeményezésben, lelkesedése, kitartása szertefoszlik.

Több szabad demokrata politikus szerint súlyos baklövés volt Wekler újbóli "helyzetbe" hozása. Árt a pártnak, a kormánynak - és magának Weklernek is, akinek most nagyobb szüksége volna arra, hogy Mecseknádasd polgármestereként "újraépítse" önmagát. Sokak véleménye szerint egykori pártigazgatóként tökéletes rálátása nyílt az SZDSZ pénzügyeire, és ma is ez adja erejét, befolyását. (Munkatársainktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.