Pozsony az autonómia ellen
Meggyőződésem, hogy ilyen lépésre soha nem kerül sor - jelentette ki Ivan Gasparovic államfő azon a tegnapi találkozón, amelyen a három szlovákiai közjogi méltóság eredetileg a február végi, pozsonyi Bush-Putyin találkozó előkészületeit tekintette volna át. Jórészt azonban Gyurcsány Ferencnek azzal a néhány nappal ezelőtti kijelentésével foglalkoztak, hogy a budapesti kabinet támogatja a határon túli nemzetrész autonómiatörekvéseit. Pavol Hrusovsky házelnök nem tartotta szerencsésnek a magyar kormányfő megnyilatkozását. - Helyénvaló lenne, ha a miniszterelnök úr megmagyarázná, mit ért az autonómia fogalmán és politikai összefüggésein - tette hozzá. Mikulás Dzurinda szerint magyar partnere csak látszólag szólt a határon túli magyarokhoz, mert erre a kijelentésre kizárólag belpolitikai megfontolások késztették, ugyanis a magyarországi pártok hovatovább már az ottani, soron következő parlamenti választásokra gondolnak - vélekedett a szlovák kormányfő. Hozzátette: - Szlovákia külpolitikai helyzete annyira szilárd, hogy ilyen témák nem nyugtalaníthatnak bennünket. Ahogy nem engedtük meg hazánkban a kedvezménytörvény érvényesítését, nem lehet szó semmiféle autonómiáról, beleértve a kulturális önrendelkezést is - tette hozzá.
A szlovák napilapok tegnap vezető kommentárokban elemezték a határon túli magyarok autonómiaigényeit. A Sme elemzője szerint "a magyar kormányok tizenöt éve azt trombitálják, hogy olyan megoldásokat támogatnak, amelyeket a határon túli kisebbségiek óhajtanak. Ha autonómiát, akkor azt. A szlovákiai magyar pártok viszont az eltelt tizenöt esztendőben még arra sem voltak képesek, hogy legalább valamiféle autonómiakoncepciót dolgozzanak ki, amelyet érdemben meg lehetne vitatni" - mutatott rá a lap, amely a továbbiakban Bugár Béla szabadkai, majd budapesti szereplését bírálja, ahol "azok szócsövévé vált, akik igyekeznek minél több engedményt kipréselni Gyurcsányból".
Lapunk megkeresésére Bugár Béla úgy vélekedett, hogy nincs semmilyen reális alapja a hisztériakeltésnek, ugyanő egyébként kifogásolta azt is, hogy a magyar kormányfő "ezúttal sem konzultált előzetesen" a határon túli magyar vezetőkkel.