Tavaly ismét nőttek a világ kitermelhető olajkészletei: a hamburgi EID energia-információs szolgálat adatai szerint egy százalékkal, 173,3 milliárd tonnára. A jelenlegi fogyasztási ütem mellett ez a mennyiség 50 évre elegendő, ez az elmúlt évekhez képest alig változott.
Ötven évre elegendő a világ olajtartaléka
Térségek szerinti eloszlásban leginkább Afrikában növekedtek a készletek, ahol Nigéria és Líbia növelte jelentősebben saját hozzáférhető tartalékait.
Az olajkészletek nagysága nem geológiai adat, hanem gazdasági-technikai: azt jelenti, hogy jelenlegi árakon és technikai fejlettsége mellett mennyi olaj lenne kitermelhető. A valós olajkészletek ennél sokkal nagyobbak, de vagy nem hozzáférhetők, vagy még nem találták meg azokat.
A lelőhelyben leggazdagabb országok továbbra is Szaúd-Arábia, - ahol az ismert nyersolajkészletek 20,4 százaléka található - Kanada 13,9 százalékkal, Irán 9,9 százalékkal, és Irak 8,9 százalékkal.
A Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) tagországai rendelkeznek az ismert készletek 69,4 százalékával.
A valós kitermelésben tavaly Oroszország vette át a vezetést: a megelőző évhez képest 8,6 százalékos növekedéssel 447,5 millió tonna olajat termelt ki. Szaúd-Arábia kitermelése 2004-ben 3,2 százalékkal nőtt, 437,5 millió tonnára. Őt követi az Egyesült Államok 270 millió tonnával - ez 5 százalékos csökkenés - és Irán, 197 millió tonnával, amely 4,1 százalékkal haladja meg a 2003-as szintet.
(forrás: MTI)