Cunami-utóélet polgárháborúval
Indonéziában, ahol már eddig is 115 ezer áldozatról beszélnek, az eltűntek számának különböző becslései is jelentősen eltérnek. Az anyagi károk gyakorlatilag felbecsülhetetlenek.
A hét végén Indonéziába látogatott az amerikai hadügyminiszter helyettese, Paul Wolfowitz, aki korábban nagykövetként teljesített szolgálatot az országban. Wolfowitz vélhetően tárgyal az amerikai katonai jelenlétről is az országban. Szumátra partjainál állomásozik az USS Abraham Lincoln anyahajó, amelyről mindennap több mint tízezer katona érkezik a szárazföldre, s vesz részt a mentési és helyreállítási munkálatokban. Az indonéz kormány kérésére nem viselnek fegyvert, de ez továbbra is komoly biztonsági kérdéseket vet fel. Az amerikaiak abban reménykednek, hogy a jelenlegi akció javít valamit a két ország meglehetősen fagyos katonai kapcsolatain. Az Egyesült Államok korábban megtiltotta katonai eszközök eladását Indonéziának. Most azonban engedélyezték, hogy Jakarta részegységeket vásárolhasson meglevő C-130-as szállító-repülőgépeihez, s így azok részt tudnak venni a mostani munkában.
Az indiai kormány bejelentette, hogy változtatva korábbi elzárkózó magatartásán, mégis hajlandó külföldi pénzügyi segélyt elfogadni. Az országban több mint tízezren haltak meg a szökőár pusztításában, s még ma is hiányzik 5700 ember. Natvar Szingh külügyminiszter egy hét végi nyilatkozatában arról beszélt, hogy eljutottak az újjáépítés szakaszába, s ebben a fázisban már elfogadnak segélyeket, bárhonnan jön. Ezek után Thaiföld az egyetlen érintett ország, amely nem vesz igénybe külföldi pénzügyi támogatást. Takszin Sinavatra miniszterelnök kijelentette, hogy azokat inkább adják másoknak, akiknek nagyobb szükségük van rá. A döntés stratégiai, Takszin szeretné elkerülni, hogy a minősítő intézetek leértékeljék a thai hiteleket. Az országban közben nagy ütemben nyitják fel a korábbi ideiglenes tömegsírokat, s azonosítják az áldozatokat. A folyamat érthetően lassú, de a miniszterelnök megígérte, minden egyes holttestet azonosítani fognak, s visszajuttatják a családjának. Azt azonban valószínűsítette, hogy a ma eltűntként nyilvántartottak jó részének nem lesz meg a holtteste.
Srí Lankán valamelyest enyhülni látszik az elhúzódó feszültség, mely amiatt alakult ki, hogy a tamilok úgy érzik, a kormány nekik kevesebbet juttat a nemzetközi közösségtől érkező segélyekből. A szigeten több évtizede polgárháború zajlik a kisebbségi tamilok és a többségi szingalézek között, s 2002 óta egy törékeny békeszünet van érvényben. A hét végén a norvég békeközvetítők megbeszéléseket kezdeményeztek a kormányzat és tamil vezetők között, s ez enyhített a helyzeten. A pontos vád egyébként az volt, hogy az ideiglenes táborok biztonságáért felelős katonai egységek akadályozták, hogy élelmet és egyéb segélyt tamilok is kapjanak. A colombói kormány egyébként folyamatosan tagadja azt a vádat, hogy általában kevesebb segélyt és anyagi erőt juttat a tamilok lakta területekre. A vitát nagyon felerősítette, hogy a nemrégiben az országba látogató ENSZ-főtitkárt, Kofi Annant a kormány eltanácsolta attól, hogy a tamilok által ellenőrzött területre is ellátogasson.
A norvég békeközvetítők egyébként ismét offenzívába próbálnak lendülni. Srí Lankára érkezik hamarosan Jan Petersen külügyminiszter, s megpróbálja elérni, hogy újrainduljanak a béketárgyalások. Oslói nyilatkozatok szerint erre van esély, de ez az utolsó esély. Az elmúlt napokban ismét több helyen alakult ki tűzharc, s a felek közel vannak ahhoz, hogy fellángoljon a polgárháború. A tamil tigrisek éppen a szökőár előtti napon utasították vissza legutóbb, hogy visszatérjenek a tárgyalóasztalhoz.