Utazási tilalom Irakban

A választások előtti rendkívüli intézkedések dacára egyes tartományokban egyáltalán nem lehet majd szavazni. A bagdadiak keveslik a börtönbotrány kapcsán kiszabott tízéves büntetést.

Az iraki választások előtt három nappal országos utazási tilalmat vezetnek be. Ezt több más biztonsági intézkedéssel együtt a hét végén az ideiglenes kormány jelentette be. Az irakiak elől egyelőre titkolják a választások több fontos technikai részletét, például azt, hogy pontosan hol és mikor lehet majd leadni a voksokat. Erre azért van szükség, hogy a demokratikus folyamat ellenzői ne készíthessenek elő merényleteket. A kampány is korlátozott, mert a rendezvényeket nem jelentik be előre. Ijad Allavi ideiglenes kormányfő a hét végén a rossz biztonsági helyzet ellenére szunnita többségű városokba látogatott. Szaddám Huszein szűkebb pátriájában, Tikritben például százmillió dolláros egyetemi ösztöndíjprogramot hirdetett. A választások biztonságával kapcsolatos fő terhek az iraki fegyveres erőkre hárulnak majd, de a 150 ezresre duzzasztott amerikai kontingens is bevetésre kész. A külföldi katonákat megpróbálják "eldugni", hogy a választás minél szabadabbnak tűnjön, de nagyszabású támadás esetén ők támogatják majd az iraki egységeket. Amerikai források szerint fel kell készülni arra, hogy az ellenállóknak a választás ellen indított kampánya sok helyen sikeres lesz, és a szavazni akaró irakiakat megpróbálják majd megfélemlíteni. Nem kizárt, hogy a szavazókörökből kilépőket követni és bántalmazni fogják. Egyes tartományokban egyáltalán nem tartják meg a választásokat.

Bagdadban tegnap méltatlankodva fogadták, hogy csak tízévi szabadság-vesztésre ítélték az Abu Graib börtönben folyt kegyetlenkedések első számú vádlottját. Charles Graner tartalékos katona azzal védekezett, hogy felső utasításra cselekedett, a foglyok megalázására és gyötrésére a katonai hírszerzőktől és a polgári ruhás vallatóktól kapta a parancsot. A Reuters hírügynökség által meg-kérdezett irakiak többsége az ítélet kapcsán felháborodásának adott hangot. Szerintük Granert halálra kellett volna ítélni, vagy megkínozni.

A választási eredmény utólag is legitimálta az iraki háborút - jelentette ki George W. Bush a The Washington Postnak adott interjújában. Az elnök szerint ezután nincs értelme bárkit is felelősségre vonni az esetleges rossz döntésekért. Mint mondta, Oszama bin Ladent eddig azért nem sikerült elfogni, "mert bujkál". Bush az interjúban visszatáncolt az egyneműek házasságát tiltó alkotmánymódosítási kezdeményezéstől, amivel alighanem magára fogja haragítani a megválasztásában kulcsszerepet játszó keresztény fundamentalista csoportokat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.