Blokád alatt az orosz kormány
Vlagyimir Putyin elnöksége alatt először találkozott jelentős - ellene is irányuló tömegmozgalommal az elmúlt napokban. Szinte nincs olyan jelentős települése az országnak, ahol ne lettek volna kisebb-nagyobb tüntetések, útelzárások. A tiltakozó mozgalom ugyanis többnyire hetven-nyolcvan éves nyugdíjasokból áll, akiktől a duma tavaly megvonta nem pénzbeli utazási és egyéb kedvezményeik jelentős részét
A blokádsorozatnak nincs vége. A többnyire spontán szerveződések felszólítottak: szombaton is zárják el a legfontosabb útvonalakat a nyugdíjasok. A háborús veteránok és rokkantak a héten zavart okoztak Moszkva, a moszkvai terület, Szentpétervár és környéke, valamint Cseljabinszk és Jekatyerinburg közlekedésében. A moszkvai terület kormányzójának gépkocsioszlopát a volokalamszki országutat elzáró 300 agg tüntető visszafordulásra kényszeríttette. A Kommerszant napilap szerint a tüntetők Putyint Hitlerhez hasonlították.
Ezek után a moszkvai kormány arra kényszerült, hogy felszólítsa a helyi hatóságokat: állítsák vissza az eltörölt utazási kedvezményeket. Az Egységes Oroszország nevű kormánypárt rendkívüli nyugdíjemelést is ígért. Ugyanennek a pártnak a dumafrakciója a pénzügyminiszter, az egészségügyi és a gazdasági miniszter menesztését követeli - mivel "félrevezették az államfőt." A párt nyilvánvalóan igyekszik megvédeni a "jó cárba vetett néphitet." Jó okuk van rá, hiszen a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint jelentősen csökkent Putyin elfogadottsága.
Az elkövetkező hetekben újabb társadalmi rétegeket, diákokat, üdülő családokat sokkolnak majd a kedvezményelvonások. Februárban kell a nyugdíjasoknak és veteránoknak az első teljes összegű lakbéreket, közüzemi és telefondíjakat kifizetniük. Gyakorlatilag most szűnik meg a szovjetrendszer ezeknek a kedvezményeknek az eltörlésével. Ezzel az elnök szembe kerül legnépesebb támogatói bázisával, a rendpárti nyugdíjasokkal.