Költekező Amerika
Az amerikai gazdaság persze még mindig bivalyerős. A termelékenység minden várakozást felülmúló emelkedése és a külföldi befektetők kitartó bizalma révén egyelőre nem fenyeget öszszeomlás. A Bush első négyéves periódusában végrehajtott többszöri adócsökkentés azonban már eddig is mintegy 600 milliárd dollárt vett ki a költségvetésből, amelynek hiánya tavaly elérte a 420 milliárdot. Ha a mostani tendenciák folytatódnak (az így kezdődő jóslatok szerencsére nem szoktak beteljesedni) 2050-re a társadalombiztosítás, a szövetségi egészségbiztosítási program, a Medicair, és az időskorúakat ellátó Medicaid fogja elvinni az amerikai költségvetés legkevesebb háromnegyedét. Ebben az esetben nem maradna többé pénz olyan luxuskiadásokra, mint az oktatás, a tudomány támogatása vagy a hadsereg fenntartása. Biztosra vehető, hogy egy-két generáció múlva a mostaninál jóval magasabb lesz az adószint - és sokkal alacsonyabbak a társadalmi juttatások.
A társadalombiztosítás reformja Bush szerint elkerülhetetlen, mert a jelenlegi rendszer egy idő után csőbe jut. Másrészt az adócsökkentés és a Medicaid tavalyi átalakítása az évek folyamán ötször többe kerül, mint amennyi a társadalombiztosítás prognosztizált hiánya. A Fehér Ház még nem dolgozta ki a pontos terveket, de a mai fiatalok befizetéseinek egy részét külön befektetési alapba akarják átirányítani, a kieső öszszeget pedig az állam átmenetileg - honnan máshonnan - hitelből fedezi.
Amerika hosszabb távon semmiképpen sem lesz képes a Bush-féle modellt követni, mint ahogy a dollár gyengülése sem folytatódhat büntetlenül a végtelenségig. 2005-ben azonban egyelőre semmi sem állhat Bush útjába - hacsak nem ébred fel a republikánusokban a rájuk korábban jellemző fiskális szigor.
Washington, 2005. január