Költekező Amerika

Az utóbbi években a fiskális politika legáltalánosabb, mindkét pártra jellemző vonása az volt, hogy nem akartak kárt okozni senki olyannak, aki jelenleg szavazhat, miközben tonnányi terhet raktak azok vállára, akik még meg sem születtek, vagy még nem szavazhatnak - nyilatkozta a minap Peter Orszag, a washingtoni Brookings Intézet közgazdasági szakértője annak kapcsán, hogy George W. Bush nagy energiával vetette bele magát a társadalombiztosítási rendszer reformját előkészítő kampányba.

Az amerikai gazdaság persze még mindig bivalyerős. A termelékenység minden várakozást felülmúló emelkedése és a külföldi befektetők kitartó bizalma révén egyelőre nem fenyeget öszszeomlás. A Bush első négyéves periódusában végrehajtott többszöri adócsökkentés azonban már eddig is mintegy 600 milliárd dollárt vett ki a költségvetésből, amelynek hiánya tavaly elérte a 420 milliárdot. Ha a mostani tendenciák folytatódnak (az így kezdődő jóslatok szerencsére nem szoktak beteljesedni) 2050-re a társadalombiztosítás, a szövetségi egészségbiztosítási program, a Medicair, és az időskorúakat ellátó Medicaid fogja elvinni az amerikai költségvetés legkevesebb háromnegyedét. Ebben az esetben nem maradna többé pénz olyan luxuskiadásokra, mint az oktatás, a tudomány támogatása vagy a hadsereg fenntartása. Biztosra vehető, hogy egy-két generáció múlva a mostaninál jóval magasabb lesz az adószint - és sokkal alacsonyabbak a társadalmi juttatások.

A társadalombiztosítás reformja Bush szerint elkerülhetetlen, mert a jelenlegi rendszer egy idő után csőbe jut. Másrészt az adócsökkentés és a Medicaid tavalyi átalakítása az évek folyamán ötször többe kerül, mint amennyi a társadalombiztosítás prognosztizált hiánya. A Fehér Ház még nem dolgozta ki a pontos terveket, de a mai fiatalok befizetéseinek egy részét külön befektetési alapba akarják átirányítani, a kieső öszszeget pedig az állam átmenetileg - honnan máshonnan - hitelből fedezi.

Amerika hosszabb távon semmiképpen sem lesz képes a Bush-féle modellt követni, mint ahogy a dollár gyengülése sem folytatódhat büntetlenül a végtelenségig. 2005-ben azonban egyelőre semmi sem állhat Bush útjába - hacsak nem ébred fel a republikánusokban a rájuk korábban jellemző fiskális szigor.

Washington, 2005. január

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.