Gyurcsány nyilatkozata: élénk szlovákiai reakció
SME: nem eszik olyan forrón a kását
Nyugtalanságot váltott ki Szlovákiában a magyar miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc autonómia-felvetése, a nyugtalanság azonban alaptalan, hiszen "az autonómiáról csak beszélnek, de nem gondolják komolyan" - írta pénteken a SME című szlovák napilap.
A liberális lap cikkírója szerint az aggodalom több okból is indokolatlan, egyebek között azért, mert az autonómia, mint olyan, önmagában még nem vonná maga után Szlovákia déli országrészének elcsatolását. "Az autonómia a kisebbség és a többség viszonyának egyfajta technikai megoldása, ami különböző európai országokban különböző módon működik."
- Szempontjaink szerint fontos tudnivaló, hogy optikai csalódással állunk szemben. Az autonómiát eddig ugyanis minden budapesti kormány támogatta. A különbség csupán abban mutatkozott, hogy a egyik-másik magyar kormány szótárában milyen gyakorisággal fordult elő a fogalom. Gyurcsány ötpontos ajánlatának azért lett része az autonómia-törekvések támogatása, mert valamilyen alternatívát fel kellett kínálnia a kettős állampolgárság ellenében, amihez a kisebbségi pártok vezetői egyebek között a saját soraikban található radikálisok nyomása miatt ragaszkodnak. Minden érintett azonban tisztában van azzal, amit Gyurcsány is külön hangsúlyozott, hogy mindennemű autonómia csakis az érintett országban elő többség egyetértésével jöhet létre - írja.
"Szlovákia esetében ez azt jelenti, hogy itt semmilyen autonómia nem lesz, legalábbis nem a területi autonómia alakjában, úgy, ahogy mi ezt a fogalmat kizárólagosan, bár szintén hibásan értelmezzük" - fogalmaz a lap, mely szerint a Magyar Koalíció politikusai sem akarnak autonómiát, mert tudják, hogy annak sem jövője, sem értelme nem lenne. Ezzel szemben "Gyurcsány szónokias ígérete elősegítheti, hogy a kisebbségi vezetők elálljanak a kettős állampolgárságot célzó követeléseiktől, hogy javuljon a kapcsolat Budapesttel, és hogy a választóik se széledjenek szét" - fejezi be a SME.
ÚJ Szó: Gyurcsány "alibit keres magának"
"Alibit keres magának" a magyar miniszterelnök, amikor a kettős állampolgárság szorgalmazása helyett inkább autonómia kivívására ösztönzi a külhoni magyarokat - nyilatkozta pénteken a Pozsonyban megjelenő Új Szónak egy szlovák politológus.
Miroslav Kusy szavai szerint Gyurcsány Ferenc "a sikertelen népszavazás után igyekszik pótmegoldást találni". Mint kifejti, az autonómiatörekvések a szlovák alkotmány értelmében is legitimnek minősülnek, korántsem biztos azonban, hogy az autonómia az adott kisebbség számára minden esetben előnyös megoldást jelenthet.
Az autonómia intézménye - a szlovák részről gyakran magyarbarát vádakkal illetett - Kusy szerint általában olyan helyzetben alkalmazott kényszermegoldás, amikor "csődöt mondott a kisebbség és többség viszonya".
Emlékeztet rá, hogy a Magyar Koalíció Pártja (MKP) soha nem követelt sem etnikai, sem területi autonómiát, de megjegyzi: "a kulturális és oktatási önállóság más lapra tartozik". Nem tartja kizártnak, hogy a szlovák és a szlovákiai magyar politikusok közti viszony a jövőben kedvezőtlenebbre fordul. A liberális nézeteiről ismert politológus úgy látja: ennek jelei már érzékelhetők és "a szlovák pártoknak szándékukban áll összefogni az MKP ellen".
Kusy szerint nem biztos, hogy a következő választások után az MKP ismét kormánytényező lesz, hiszen már ma is úgy tűnik, hogy próbálják kiszorítani a következő kormánykoalícióból.
Feszültségek, éles konfliktusok alakulhatnak ki, romolhat a magyar kisebbség helyzete, aminek nyomán "az MKP nyíltan követelheti majd az autonómiát, ami nem szükségszerűen jelenti az adott terület leszakítását".
A pozsonyi Komensky Egyetem politológiai tanszékének vezetője a lapnak azt is elmondja, hogy az autonómiától nem kell félni, hiszen végső soron az önkormányzatiság is annak számít, márpedig az önkormányzatiság megerősítése az Európai Unióban is fontos törekvés. (MTI)