Miért nem szülnek a németek?
Ennél prózaibb oka van: a megkérdezettek 44 százaléka arról panaszkodott, hogy nem talál megfelelő partnert, akivel családot alapítana. Voltak persze olyanok is, akik rút materiális okokra panaszkodtak, 40 százalék például úgy látta, hogy a gyerekáldás munkahelyi bizonytalanságot okozna, közel 30 százalék pedig a költségeket sokallta, de csupán 9 százalék állította, hogy azért nem szül, mert kevés a bölcsőde és az óvoda. Holott a kutatók már évek óta a gyerekellátás hiányosságait kiáltották ki főbűnösnek, mondván, hogy a nők így képtelenek összeegyeztetni a munkát a családdal.
A kutatók most tanácstalanul állnak az új helyzet előtt, mert randevúk megszervezésében mégsem segíthetnek az állampolgároknak. A német állam amúgy rendkívül gyerekbarátnak tartja magát, igaz, óvodákat nem nagyon létesít, de évente 150 milliárd eurót költ családtámogatásra. De a gyerekek száma mégis csökken, egy német nő ma már átlagban csupán 1,29 lurkót vállal, az egyetemet végzettek 40 százaléka pedig egyáltalán nem szül.
A németek irigykedve tekintenek Franciaországra, ahol - szerintük - az ingyenes óvodáknak és bölcsődéknek köszönhetően ismét nő a születésszám. Kiderült ugyanakkor, hogy a pusztán anyagi támogatás csak ideig-óráig hoz eredményt: Svédországban csupán rövid ideig tartott az a babyboom, ami az egyéves, jövedelemfüggő gyes bevezetését követte. Amerikában ezzel szemben se ingyenes óvoda, se gyes, mégis több gyerek születik, mint Európában.
A német kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a tradicionális anyaszereppel lehet gond: a (nyugat)németeknél éppúgy, mint a mediterrán országokban, az anyának elsősorban a gyerek mellett volt a helye. Abban a pillanatban, amikor a nő ezen változtatni akar, kivívja a társadalom ellenszenvét: ha óvodába adja a gyerekét, akkor kegyetlen anya, ha nem szül, nem is nő. Ha meg otthon marad, lustának bélyegezik. A dilemmát sokan úgy oldják meg, hogy akkor inkább nem szülnek - pláne, ha még megfelelő férfit sem találnak.