Oldódó feszültség, közeledés

Szakértői konzultációk kezdődnek a határon túli magyarok helyzetének rendezéséről - közölte Gyurcsány Ferenc, miután találkozott a Vajdasági Magyar Szövetség és a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja elnökével. Kasza József és Bugár Béla bizakodóan nyilatkozott a tárgyalásról.

Szakértői konzultációsorozat kezdődik a határon túli magyarok helyzetének rendezéséről a kormány ötpontos javaslata alapján, még a hónap vége előtt - erre tett ígéretet Gyurcsány Ferenc, miután tegnap az Országházban találkozott a Vajdasági Magyar Szövetségnek és a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnökével.

A Kasza Józseffel és Bugár Bélával tartott közös sajtótájékoztatón Gyurcsány elmondta: a kormány célja, hogy a határon túli szervezetek egyetértésével olyan intézkedések szülessenek, amelyek lehetővé teszik a határon túli magyar közösségek identitásának megőrzését szülőföldjükön, s biztosítják a kapcsolattartást az anyaországgal és más nemzetek közösségeivel.

- Nehéz tárgyaláson vagyunk túl, de bízom abban, hogy a közeljövőben elmozdulunk a holtpontról - nyilatkozta a VMSZ elnöke, Kasza József, megjegyezve, hogy a határon túli szervezetek partnerre találhatnak a miniszterelnökben. Kasza kijelentette: az elhamarkodott népszavazási kezdeményezés után meg kell találni a kiutat a kialakult helyzetből. Bugár Béla szerint valamelyest oldódott az álláspontok közötti feszültség, a tárgyalás hangulata pozitív volt.

Információink szerint a miniszterelnök értésére adta partnereinek, hogy csak akkor juthatnak érdemi megoldásra, ha mindkét fél tartja magát a tárgyalásokon létrejött megállapodásokhoz, és nem tesz azzal ellentétes nyilatkozatokat. Talán ezzel függ össze, hogy a sajtótájékoztatón a felek egyike sem használta a "kettős állampolgárság" kifejezést, jóllehet a határon túli magyar szervezetek szabadkai találkozójukon úgy határoztak, hogy az állampolgárság könnyített megszerzésének lehetőségére továbbra is igényt tartanak. A miniszterelnök elmondta, hogy a magyar kormány álláspontja egyértelmű: cél a határon túliak alkotmányos státusának rendezése és olyan útlevél megadása, amely biztosítja a beutazást Magyarországra és az EU más államaiba.

- Ehhez nagyon sok tárgyalást kell folytatnunk abban a nemzetközi környezetben, amelyben élünk - állította, hozzátéve, hogy további lépéseken csak ennek elérése után kell gondolkodni.

A tárgyaláson jelen volt Avarkeszi Dezső - aki kormánymegbízottként a honosítás szabályainak egyszerűsítésén dolgozik - és a gazdasági miniszter. Lapunk érdeklődésére, hogy Kóka János tett-e konkrét javaslatot a határon túliak támogatására, Kasza elmondta: az ígért tárgyalások érintik a gazdasági kérdéseket is, de konkrétumokkal nem szolgálhat.

Gyurcsány újságírói kérdésre Jan Slota tegnapi kijelentésével kapcsolatosan - amely szerint Dél-Szlovákiát katonai felügyelet alá kéne helyezni - elmondta: a zsolnai polgármester nyilatkozata nem méltó kommentálásra. Bugár hozzáfűzte, hogy ez a parlamenten kívüli párt vezetőjének erkölcsi nyomorról tanúskodó álma.

Sikertelen négypárti

Eltérő véleményeket fogalmaztak meg az új nemzetpolitikáról az MDF által kezdeményezett, mintegy másfél órán át zárt ajtók mögött zajló négypárti egyeztetés eredményességéről a tárgyalás résztvevői a találkozó után. Mivel Kövér László (Fidesz) és Eörsi Mátyás (SZDSZ) egyaránt úgy véli, hogy a négypárti egyeztetést nincs értelme folytatni, valószínű, hogy az MDF kísérlete kudarcot vall.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke: "Úgy álltunk föl az asztaltól, hogy a részt vevő képviselők tájékoztatják a pártok elnökeit az MDF nemzetpolitikáról kialakított álláspontjáról. Írásban kérjük a pártokat annak kifejtésére, hogy értékrendjük, programjuk, megfontoltságuk alapján mit jelent számukra a nemzetpolitika. Remélem, a tárgyalás pártelnöki szinten folytatódhat."

Újhelyi István, MSZP-alelnök: "Elfogadjuk az MDF javaslatait, és nyitottak vagyunk bármilyen további egyeztetésre, ha az Országgyűlés mind a négy pártja emberséges és kiegyező magatartást tud tanúsítani. Javasoljuk a miniszterelnök javaslatainak továbbtárgyalását."

Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke: "Nem vártunk sokat az egyeztetéstől. Azt gondoljuk, hogy ez alkalmatlan fórum a nemzetpolitika ügyeinek megtárgyalására. Azt javasoltuk az MDF elnökének, hogy a megbeszélést a Magyar Állandó Értekezlet mielőbbi összehívásával próbálják folytatni."

Eörsi Mátyás, az SZDSZ ügyvivője: "Nem látom értelmét, hogy újabb egyeztetéseket tartsunk. Kövér László a tárgyaláson kijelentette, hogy semmiben nem ért egyet a kormánypártokkal, bármit is mondanak, úgyhogy ettől kezdve ennek a tárgyalásnak sikere nem lesz."

Idézetek Kaszától

2004. november 3.: "Felelőtlen lépésnek tartom a népszavazás kezdeményezését a kettős állampolgárságról, ugyanakkor annak elutasítása a határon túli magyaroknál katasztrofális következményekkel járó lelki traumát fog okozni."

2004. november 11.: "A magyar szocialista urak annyit kereshetik az alternatív megoldásokat, amennyit akarják, de (...) a kettős állampolgárságnak nincs alternatívája."

2004. december 6.: "A népszavazás újbóli kezdeményezése helyett jobb lenne, ha most Patrubányék elhúznának a francba. Az MVSZ vezetése eddig is eszetlenül állt a kettős állampolgárság kérdéséhez..."

2004. december 7.: "Itt vernek, ott nem akarnak. Azért örülök annak, hogy többségbe kerültek az igenek, és remélem, hogy végül le tudunk ülni a kormánnyal."

2005. január 6.: "A határon túli magyar politikai vezetők nem mondanak le a kettős állampolgárságról."

Mikrofonpróba - Kasza József, Gyurcsány Ferenc és Bugár Béla
Mikrofonpróba - Kasza József, Gyurcsány Ferenc és Bugár Béla
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.