Felfüggesztett börtönbüntetés afrikai puccskísérletért

Bűnösnek vallotta magát az olajban gazdag Egyenlítői-Guineában megkísérelt államcsíny akaratlan finanszírozásában Sir Mark Tatcher, a volt brit miniszterelnök fia, akit pénzbírságra és felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek csütörtökön a fokvárosi felső bíróságon.

A vádalku keretében született vallomás után Mark Thatchert 3 millió rand (506 ezer dollár) pénzbírság megfizetésére kötelezték, de elhagyhatja Dél-Afrikát, és csatlakozhat csaknem öt hónapja nem látott családjához az Egyesült Államokban. Amennyiben nem fizeti meg a büntetést, öt év szabadságvesztésre számíthat, megtetézve további négyéves, öt évre felfüggesztett börtönbüntetéssel - közölte Abe Motala bíró a fokvárosi bíróságon.

A Vaslady fia hozzájárult, hogy segíteni fog a dél-afrikai hatóságoknak a kudarcba fulladt tavaly márciusi egyenlítői-guineai puccs szálainak felgöngyölítésében.

Mark Thatcher elismerte, hogy kibérelt egy katonai helikoptert, amelyet az államcsínyhez felfogadott zsoldosok használtak, de a család egyik barátja szerint mindvégig úgy gondolta, hogy a légi járművet mentőhelikopterként fogják bevetni humanitárius célokra. A vádlott és ügyvédei a rövid meghallgatás előtt nem nyilatkoztak a bíróság épülete előtt összegyűlt újságíróknak, Thatcher később is csak annyit mondott: nincs az a pénz, amit meg ne adna, hogy ismét családja körében lehessen.

A volt brit kormányfő fiát, aki 1995 óta élt Dél-Afrikában, augusztus 25-én vették őrizetbe fokvárosi otthonában, és az ország zsoldosokkal szemben hozott törvényének megsértésével vádolták meg, mondván: hozzájárult az államcsínykísérlet pénzeléséhez.

Mark Thatcher kiadatását kérte Egyenlítő-Guinea is, ahol 19 másik vádlottat már bíróság elé állítottak a Teodoro Obiang Nguema elnök hatalmának megdöntésére szőtt összeesküvés miatt. A vádlottak közül 11 külföldit novemberben 14 és 34 év közötti börtönre ítéltek a puccskísérletben játszott szerepük miatt, két helyi bűnös pedig 16 hónapos szabadságvesztést kapott az Afrika harmadik legnagyobb olajkitermelőjének számító országban.

Zimbabwéban a brit titkosszolgálat egyik volt tisztjét, Simon Mannt hét év börtönre ítélték szeptemberben, és további 65 feltételezett zsoldost - mind dél-afrikai állampolgárok - 12 hónapos szabadságvesztéssel sújtottak az elvetélt államcsínnyel kapcsolatban.

Egyenlítői-Guinea szerint a tavaly márciusi puccskísérletben Thatcher és más külföldi, főként brit pénzemberek, helyi ellenzéki személyiségek, számos zsoldos és hat örmény pilóta vettek részt. Az egykori brit kormányfő fia mindvégig fenntartotta, hogy nem volt részese az összeesküvésnek.

A dél-afrikai felső bíróság elrendelte, hogy Thatcher eskü alatt válaszoljon az Egyenlítő-Guinea által előterjesztett kérdésekre, novemberre kitűzött meghallgatását azonban február 18-ig elhalasztották, hogy védői meg tudják fellebbezni a döntést. A brit sajtó úgy tudja, hogy a dél-afrikai hatóságok ellenzik a vádlott kiadását, mert a másik afrikai országban érvényben van a halálbüntetés, és a két állam között egyébként sincs kiadatási egyezmény.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.