A miniszterelnök szerint módosítani kell a bevándorlás és a honosítás jelenlegi szabályozását. Gyurcsány Ferenc a közszolgálati rádióban azt mondta, a kormány júniusig meg kívánja változtatni az ezzel kapcsolatos szabályrendszert.
Emlékeztetett: még decemberben arra kérte az igazságügy-minisztert, készítsen átfogó jelentést a letelepedés, a bevándorlás és a honosítás szabályrendszeréről.
- Elkészült a jelentés, ami azt mutatja, hogy szinte mindenhez hozzá kell nyúlni - fogalmazott. Hozzátette: a kormány meg fog bízni egy kormánypárti politikust, hogy a változtatási programmal március 31-ig készüljön el, és "az utána következő három hónapban vezessük ezeket be". Értesülésünk szerint a kedvezményes honosítás szabályainak módosítását és az új eljárási rend kidolgozását kormánymegbízottként Avarkeszi Dezső végzi majd el, aki a miniszterelnök közjogi tanácsadó testületének is tagja. Avarkeszi a munkáért nem kap díjazást, viszont korlátozott számú szakértői stábot állíthat fel.
Gyurcsány elkeserítőnek nevezte a letelepedés, bevándorlás, honosítás szabályrendszerét, és közölte: nagy bajnak tartja, hogy az elmúlt 15 évben ezzel senki nem foglalkozott. Arra a felvetésre, hogy a határon túli szervezetek az alanyi jogú állampolgárságot várják, azt mondta: Magyarországon sok mindenki vár valamit, és hogy "mit vagyunk képesek ebből közös nemzeti akarattá formálni, az azon múlik, kinek az akaratát, szándékát tudja a magyar egész nemzet, vagy annak legalább a többsége támogatni".
Az autonómia kérdéséről szólva úgy vélte, az egyes magyar régiók igényét szem előtt kell tartani, emellett jószomszédi viszonyra kell törekedni.
Gyurcsány közölte, a kormány azért kíván közjogi tartalmat adni a határon túli magyarság fogalmának, hogy ennek alapján az érintettek megkaphassák azt az útlevelet, amelyre vágytak. Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének a népszavazási kampányban elhangzott szavait is idézte, miszerint "egy útlevélről szól a dolog".
A kedvezőbb elbírálásnak az unió és az ellenzék is útját állhatja
A honosítás szabályainak módosítása több tárcát érintő feladat, ráadásul az eljárást kétharmados törvények szabályozzák. Az Avarkeszi Dezső által irányított felülvizsgálat kiterjed a teljes jogszabályi környezetre és az intézményi háttérre is. A külföldiek magyarországi tartózkodásával kapcsolatos szabályokat legutóbb az uniós csatlakozás előtt módosították, mégpedig azért, hogy a hazai rendelkezéseket összhangba hozzák a közösségi normákkal. Vagyis: a huzamos tartózkodás, a letelepedés és a honosítás mai rendje harmonizál az uniós joggal. A letelepedést mindenütt hosszadalmas, több hónapig tartó procedúra előzi meg, mert a lakhatás és a megélhetés feltételeinek igazolása, az esetleges biztonsági kockázatok elemzése, illetve egészségbiztosítás nélkül egyetlen állam sem fogad be idegeneket. Elviekben nem kizárt, hogy Magyarország kedvezőbb szabályokat vezessen be, de ennek következményei lesznek. Így a magyar tartózkodási engedélylyel rendelkező külföldiek ma bizonyos feltételekkel más uniós tagállam területére is beléphetnek, ám ha a jogalkotó a feltételeken lazít, könnyen megeshet, hogy az engedélyt a közösség más országai nem ismerik el.Kérdés, hogy a kormány valóban csak a határon túli magyaroknak kíván-e kedvezni; ha igen, az súlyos diszkriminációt jelent. Az eljárás egyszerűsítésére ugyanis csak akkor van lehetőség, ha a tartózkodási vízum vagy a letelepedési engedély kiadása előtt mindenkinél eltekintenek például a megélhetés és a lakhatás feltételeinek igazolásától vagy az egészségügyi szűrővizsgálattól. Minden más megoldás az EU alapokmányaival ellentétes.
A kormányfő a bevándorlás és a honosítás szabályait rövid időn belül egyszerűsíteni kívánja, de egyelőre nem tudni, hogy sikerül-e megegyeznie az ellenzékkel. A Fidesz és az MDF ugyanis kizárólag az otthon maradók kettős állampolgárságában látja a megoldást, s ezt követelik a határon túli magyar szervezetek is. Úgy tudjuk, a határon túli magyar szervezetekkel folytatott informális megbeszéléseken kiderült: hajlanak a kompromisszumra, bár erről hivatalosan nem beszélnek. Ha így van, a Fidesznek az érdekükben engednie kell. Ha nem, akár minden maradhat a régiben. (L. K.)