Darfurhoz Afrika kevés

A Csáddal határos Darfur tartományban 2003 februárjában kezdődött a helyi muzulmán, fekete népek felkelése a központi arab kormány ellen. A kartúmi vezetés arabosító politikája ellen fellázadt nyugat-szudániak leverését a kormány a Janjaweed arab fegyveresekre bízta. A központi hadsereg légi támogatást is nyújt a félkatonai lovas csapatoknak.

Colin Powell amerikai külügyminiszter népirtásnak nevezte a szudáni kormány szisztematikus hadjáratát.

A nemzetközi közösség politikai akarat hiányában egyelőre képtelen volt kezelni a válságot. A feladatot az Afrikai Unióra bízták, ám az nem rendelkezik kellő infrastruktúrával és anyagi háttérrel. A szudáni kormány áprilisban aláírt egy tűzszüneti megállapodást a lázadókkal, de azt egyik fél sem tartja be. A Nigériában zajló béketárgyalások sokadik köre decemberben összeomlott. Így a kormány és a felkelők közti politikai-gazdasági hatalommegosztás kereteinek kidolgozása egyelőre megvalósíthatatlannak látszik. A Szudán déli részén dúló polgárháborút lezáró januári megállapodás azonban lökést adhat a darfuri válság megoldásának is.

Az ENSZ által a világ legnagyobb humanitárius katasztrófájának nevezett konfliktusban hetvenezren haltak meg, másfél millióan hagyták el otthonaikat, és több mint kétmillió ember élete függ a segélyektől. A segélykonvojokat rendszeresen megtámadják, az életveszélyes helyzet miatt több segélyszervezet kivonult.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.