Hét ok az optimizmusra
1. Szerintük a szökőártól legerősebben sújtott országok - India, Indonézia, a Maldív-szigetek, Thaiföld és Srí Lanka - turistaforgalma 2004-ben együttvéve sem haladta meg a világ teljes turistaforgalmának három százalékát.
2. A turizmus látványosan előretört Ázsiában és a csendes-óceáni térségben 2004-ben. A legnagyobb, mondhatni páratlan mértékben - hála részben a kínaiaknak - a régión belüli utazások száma nőtt: 2004 augusztusáig 79 százalékkal többen lépték át országaik határait és maradtak a kontinensen belül, mint 2003 első nyolc hónapjában. Délkelet-Ázsia vendégeinek száma a SARS-járvány hatására alaposan visszaesett, ám nem telt bele egy év, és a trend átfordult növekedésbe. A szervezet szerint Dél-Ázsia és Délkelet-Ázsia jól kiépített turisztikai arculata a szörnyű pusztítások után sem fog módosulni.
3. A szökőár ugyan iszonyatos veszteségeket okozott egyes részeken, ám látni kell, hogy a cunami rombolása valójában az összes érintett országban néhány part menti üdülőhelyre korlátozódik. A legtöbb kár Indonéziát, Szumátra északi részét érte, míg olyan népszerű üdülőhelyekre, mint Bali, Java vagy Lombok, nem terjedt ki a természeti csapás. Indiának a keleti partja sérült erősen, ám turisztikailag olyan frekventált területek, mint például Goa, zavartalanul szolgálják ki a vendégeket. Thaiföld keleti parti, turisztikailag fontos területei most kifejezetten hátrányos helyzetbe kerültek, ám másutt olyan kedvelt helyek, mint Pattaya vagy Bangkok, megőrizték turisztikai infrastruktúrájukat. A Maldív-szigetek 85 üdülőhelyének kétharmada máris vagy rövid időn belül képes a turisták fogadására. Srí Lanka déli partján pusztított a szökőár, de más fontos üdülőcentrumai nem sérültek meg.
4. Az ázsiai kontinens a közelmúltban számos krízist vészelt át, ám mindig gyorsan tudott regenerálódni. Az 1997-es pénzügyi válság után két évvel Ázsia turistaforgalma már 11 százalékos fejlődést produkált. Hasonlóan gyorsan lábalt ki Ázsia a SARS okozta idegenforgalmi bajokból.
5. A kompenzáló tényező. Aki a természeti csapás sújtotta területek valamelyikére készült az idén utazni, most esetleg elhalasztja terve megvalósítását, de idővel újra napirendre tűzi az utazást.
6. A biztonsági tényező. A turista most azt érzékeli, hogy soha nem látott erejű természeti csapás érte a térséget, amely példátlan pusztításokat okozott. A hivatalos turisztikai intézményrendszer és a magánszektor azonban együtt gyorsan hozzákezdett a helyreállításhoz. A munkálatokat előmozdítja a világ minden tájáról sokféle formában érkező segítség.
7. A turizmus nemzetközi jellege adja a térség újjáépülésének kulcsát. Ehhez bázis a szolidaritás, amelyet a kormányok és az egyéni adakozók százmilliói egyaránt kinyilvánítottak - állítja a Turisztikai Világszervezet.