A negyvenes években Budapesten Horkai Jánossal, Zentai Annával, Kállai Ferenccel és Darvas Ivánnal tanult, csaknem hat évtizede magyar színész, idehaza mégis szinte ismeretlen. Az ötvenes években New Yorkban Marilyn Monroe-val, Steve McQuinn-nel és Marlon Brandóval járt Lee Strasberg világhírű Actors Studiójába, de az amerikai mozinézők sem találkozhattak vele.
Ingyenversek New Yorkban
Közönsége az amerikai magyarokra korlátozódik, ám Czinkota Mihályt ez tökéletesen kielégíti. Idejekorán belátta, hogy hiába minden biztatás, akcentussal nem lehet hollywoodi karriert csinálni. Bár termete nyolcvanesztendősen is tekintélyt parancsol, nem hasonlít Arnold Schwarzeneggerre: az ő tehetségét soha nem vonták kétségbe.
Kisnémediben született, Galgagyörkön nőtt fel. Az aszódi gimnázium önképzőköréből egyenes út vezetett a budapesti színiakadémiára. Közbejött ugyan a háború, de a végzés után, 1946-ban osztálytársaival együtt valószínűleg őt is várta volna a Nemzeti Színház. Czinkota nagyapja és nagybátyja viszont az óceánon túl élt, és a romos Budapesthez képest túl nagy volt a csábítás. Kezében egy teli pálinkásüveggel kiállt az országútra, és az első orosz katonai teherautó annak rendje s módja szerint elvitte Bécsbe, majd tovább ment Németország amerikai megszállási övezetébe, ahol egy gimnáziumi tornateremben huszonkét évesen megkezdte külhoni magyar színészi karrierjét.
New York-i találkozásunkkor szomorú mosollyal idézi fel, hogy Németországban akkoriban nagy volt a szegénység. Czinkota Mihály aztán 1951-ben került ki a New Jerseyben lévő Woodbridge-be, a nagybátyjához. Egy ideig gyárban dolgozott, de már két nappal a kiérkezése után Pittsburghben magyar színházban lépett föl. Amerikai katonát alakított, a szövege angolul volt. Megtapsolták, az ottani magyarok közül sokan már fél évszázada éltek Amerikában, mégsem tudtak angolul.
A kenyeret azonban másként kellett megkeresni. A Szabad Európa Rádiónál tett rövid müncheni kitérő után ismét Amerikában próbált szerencsét. Szerencséje volt, hogy az ötvenes években egyre több lakásban szereltek fel légkondicionáló berendezést. A hűtőkészülékek szerelését még Németországban tanulta ki, s New York-i vállalkozása hamarosan virágzásnak indult. Olyan ügyfelei voltak, mint David Rockefeller, Richard Nixon, Jacqueline Kennedy.
Az Actors Studio későbbi világsztárjai is befogadták. Marylin Monroe-ról ma is szeretettel beszél: - Nagyon szép kislány volt, de félénk. Párszor táncoltunk is, és sokat beszélgettünk. Nem igaz, hogy buta lett volna, nem tudom, miért akasztották rá. A stúdió egyébként a 44. utcában működött, egy volt templomban. Czinkota mindenhová elment, ahová meghívták. Magyar verseket szavalt, alkalmi magyar társulatokkal az Ember tragédiájában, a Bánk bánban lépett fel. Egy időben a New York-i Magyar Színházi és Művészeti Egyesület főrendezője is volt. (Családi életéről tudni illik, hogy fia, Michael Czinkota a Reagan-kormányzat idején államtitkár-helyettes volt a kereskedelmi tárcánál, ma a Georgetown Egyetem közgazdaság-professzora.)
A FÉSZEK Klubban is fellépett előadói estekkel. Az egyik alkalommal Szakcsi Lakatos Béla improvizált a versek alá - az élmény hatása alatt még ma is szélesen mosolyog. - Utólag senki nem hitte el, hogy nem beszéltük meg előre!
Kora ellenére továbbra is aktív, készül következő estjére, amelyen (amerikai kollégák által előadott) angol eredetiben és magyar átültetésben fognak elhangzani versek. Czinkota azt szeretné megmutatni, hogy Kosztolányi, Karinthy vagy Arany János fordításai az eredetinél is jobbak. Egyébként soha, egyetlen magyar szervezettől nem fogadott el egy centet sem fellépésekor. Ingyen szaval. 1996-ban vette át a Színház és Filmművészeti Főiskola aranydiplomáját, hat éve a Magyar Kultúráért Díjjal tüntették ki.
New York-Washington, 2005. január