A leghíresebb amerikai börtönben a Sing Singben csak a rabok okoznak gondot.
Börtönből látványosság
Alagutat ásnak a Sing Sing börtönben. Ezúttal azonban nem foglyok próbálnak szökni, hanem Westchester megye igyekszik újabb bevételi forrást találni. Amerika és a világ leghíresebb fegyintézetében ötmillió dolláros költséggel múzeumot akarnak berendezni, amely a becslések szerint évente mintegy 150 ezer látogatót vonzana. A kiállítás a börtön 1828-ban megnyílt és 1943-ig üzemelt régi szárnyában kapna helyet. Az épület teteje jó húsz évvel ezelőtt leégett, azóta csak az egykori foglyok által épített vastag falak merednek az égnek. A helyreállított műemlékből az alagút egy ma is működő blokkba vezetne, ahol a turisták a pénzükért igazi rabokat láthatnának. A tervről még a megye tervezési ügyekben illetékes vezetője is elismeri, hogy kicsit morbid, de hát mit lehet tenni, ha egyszer ez érdekli az embereket.
A Sing Singet a Hudson folyó partján, New Yorktól ötven kilométerre északra, az ironikus nevű Kellemes-hegy tetejére, egy kőbánya mellé építették. Neve az eltérő források szerint vagy a helyi indián törzs nevéből, vagy a "kő a kövön" indián kifejezésből származik. 1901-ig a szomszédos városkát is így hívták, de a helyi termelők kereskedelmi okokból előnytelennek találták, és Ossiningra változtatták az addigra hírhedté vált nevet.
A XIX. században a Sing Sing rabjai nem beszélhettek, a sötét cellák alig 2×1 méteresek voltak. Az általuk bányászott követ többek között a New York-i Egyetem és New York állam fővárosa, Albany polgármesteri hivatalának építésénél is felhasználták. Edison 1898-ban itt valósította meg eredetileg a váltóáram veszélyességét illusztráló találmányát, a villamosszéket. A Sing Singben összesen 614 embert végeztek így ki, köztük 1953-ban az atomtitok ellopásával és a Szovjetuniónak való átadásával vádolt Rosenberg házaspárt. Az "Öreg Szikrázó" becenevű szerkezetet jelenleg egy washingtoni múzeumban őrzik, Ossiningben csak a makettjét lehet megtekinteni.
A múzeumnyitási tervnek jelenleg egyetlen akadálya van: a rabok. A több mint 1700 elítélt zöme erőszakos bűncselekmények miatt a legszigorúbb őrizet alatt áll. A bentlakók több mint fele fekete, a maradék zöme spanyol anyanyelvű. A tervek szerint a foglyok egy része a múzeumban kapna feladatot, de a biztonsági részleteket még nem dolgozták ki.