A végső határidő előtt pár órával született meg a múlt hét végén a huszonegy éve tartó szudáni polgárháborút lezáró békeegyezmény. A szudáni kormány és az olajban gazdag déli tartományokban harcoló gerillák képviselői Afrika legrégebbi polgárháborújának vetettek véget papíron.
Osztoznak a szudáni olajpénzeken
A békemegállapodása nem érinti az ország nyugati részén, Darfurban dúló népirtást. A dokumentumot január 9-én írja alá Ali Uszman Taha alelnök és John Garang, a Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom (SPLA) vezetője - közölte a Reuters. Az arab vezetés és a déli keresztény feketék között akkor tört ki a harc, amikor a kormány megpróbálta a sariát (a muzulmán jogot) egész Szudánra kiterjeszteni.
Az egyezmény értelmében a hatéves átmeneti időszak végén a dél-szudániak szavaznak az elszakadásáról, ezalatt délen nem lép életbe a saria. Az átmeneti időszakban a kartúmi kormány hadserege és a Szudáni Népi Felszabadítási Hadsereg nevű lázadó csoport fegyveres erői egymás mellett működnek. A dél-szudáni olajkitermelés nettó bevételeinek fele a déli kormányzathoz kerül. A bevételek másik felén a kartúmi kormány és a déli tartományok osztoznak. A három év múlva tartandó választásokig Garang alelnök lesz. A kormányban többségben maradhat a kormánypárt, de százalékos arányban jelen lesz a SPLA, valamint északi és déli pártok képviselői is.
Colin Powell amerikai külügyminiszter bejelentette: Washington kész segíteni a megállapodás végrehajtásában, és normalizálni kapcsolatát Szudánnal, ha az egész országban - Darfurban is - béke lesz.