Húzd meg - ereszd meg nélkül

Három hiánycél, négy megszorító csomag, lassan csökkenő kamatok, szárnyaló tőzsde, visszafogott bérnövekedés, erősödő kereskedelmi verseny, pangó lakáspiac, terjeszkedő magyar régiós multik és jó terméssel záró, mégis gondjaival küszködő mezőgazdaság - ez jellemezte a gazdaságot 2004-ben.

A múlt év úgy kezdődött, hogy véget is ért. A 2004-es költségvetés egy hetet, a középtávú gazdasági program fél évet élt - január hetedikén új időszámítás kezdődött a gazdaságpolitikában. László Csaba pénzügyminisztert reggel magához kérette Medgyessy Péter akkori miniszterelnök. Bár a kabinet ülését megelőző találkozók nem voltak szokatlanok a pénzügyi tárca vezetője és a kormányfő között, László Csaba sejtette, ez különleges alkalom. A miniszterelnök délután maga jelentette be, hogy - a vártnál magasabb államháztartási hiány okán - kezdeményezi pénzügyminisztere felmentését, és az éppen Kenyában telelő kabinetfőnökét, Draskovics Tibort kéri fel a megüresedő poszt betöltésére. Azt már akkor tudni lehetett: mindez együtt jár majd azzal, hogy a 2004-re tervezett, a GDP 3,8 százalékában meghatározott deficit magasabb lesz a vártnál, ami egyet jelent az euró 2008-as bevezetésének elhalasztásával is.

Draskovics Tibor kinevezésével azonban mégsem voltak elégedetlenek a külföldi befektetők és az elemzők: az új pénzügyminiszter ugyanis az új, a nemzeti össztermék 4,6 százalékát kitevő 2004-es hiányterv és a 2010-es euródátum mellé egy 185 milliárdos megszorító csomagot is pakolt - igaz, ebből úgy 35 milliárdot még az előző év végén László Csaba harcolt ki. Draskovics további 150 milliárdja - a második, a márciusi megszorító csomag - mindenesetre elég látványos volt ahhoz, hogy megnyugtassa a befektetőket, és kifejezze a kormány készségét a hiány kordában tartására. Ezt a készséget év közben még kétszer meg kellett mutatni: április elején azért volt szükség újabb 14 milliárdos zárolásra, mert az eredetit nem hajtották végre megfelelően. A nyáron pedig azért vették el a meglévő maradványokat - mintegy 100 milliárdos értékben -, hogy a minisztériumok ne költhessenek többet a kelleténél. Az összesen 300 milliárdos megszorítások ellenére a költségvetés hiánya egészen az év végéig téma maradt - a deficitcélt ugyanis az ősszel fel kellett adni. Most pedig az új, a GDP 5,5 százalékát kitevő hiány betartása is kétséges - bár ennek érdekében visszatartották az áfakifizetéseket, és gyorsan beszedték a koncessziós bevételeket is. A hiány és a pénzügyminiszter ügyében ennek az évnek az eleje igencsak hasonlatos az előzőhöz: akkor is rebesgették a személycsere lehetőségét, és akkor is a deficit teljesítése volt a fordulópont.

Visszafogott lakosság

Nagy különbség viszont a tavalyi és a 2003-as gazdasági folyamatok között az, hogy 2004-ben tényleg látható volt az a félfordulat, amit két évvel ezelőtt kellett volna megtennie a gazdaságnak. Ennek alapja egy olyan csomag, amelyről még 2003 végén döntöttek, és amely a lakosságot érintette - mégpedig meglehetősen keményen. A január ugyanis nemcsak új pénzügyminisztert, hanem igencsak kemény adószabályokat is hozott, a 12 százalékos áfakulcsot 15 százalékra emelték. Ennek hatása pedig a nagyobb árakban, vagyis a magasabb inflációban mérhető le. A 6,5 százalékosra emelkedő fogyasztói árindex következménye pedig az lett, hogy tavaly - nyolc év óta először - nem emelkedtek a reálbérek. Ez a lakossági szempontból remeknek egyáltalán nem nevezhető hír a gazdaságpolitikusoknak azért jelent áldást, mert a túlköltekező költségvetéshez így legalább nem párosul a lakossági fogyasztás növekedése. Vagyis nem borul fel nagyon a pénzügyi egyensúly.

A visszafogás követelménye látszik a lakáshitelezési rendszer lefaragásán is: a piac majd belerokkant a 2003 végén meghozott szigorításokba, és hiába várt határozott fellépést érdekei védelmében a januárban megalakított hivataltól. A hivatal nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket - az év végén új vezetőt és új helyet is kapott. A nemzeti lakásprogram sem jutott túl a kabinet szűrőjén, ősszel csupán néhány szeletkéjét tárgyalta az Országgyűlés. A Fészekrakó program az előző év nagy ígérete maradt - csak az idén fogadják el, és csak a jól kereső, de megtakarítással nem rendelkező fiatalok otthonteremtését hivatott támogatni. Az új lakásokat is utolérte a használtlakás-piacot már évek óta jellemző túlkínálat. A lakásvásárlók sorai megritkultak. A tavaly megkurtított állami kamattámogatás helyét átvette ugyan a devizahitel, de a magasabb törlesztőrészletek és a valutaárfolyamban foglalt kockázatok sokakat visszariasztottak.

A lakosság számára oly kedvezőtlen folyamatok azonban lehetővé tették a kamatok csökkentését - ez makrogazdasági szempontból pedig igencsak kívánatos volt. A magas kamatok az év vitatémáját jelentették - a 2003 novemberében 3 százalékponttal megemelt jegybanki alapkamat csak egy év elteltével tért vissza 10 százalék alá. Erre jobbára a fogyasztás apadása, no meg a lakosság hitelfelvételi kedvének mérséklődése adott lehetőséget. Megnőtt a forint iránti kereslet, és a magyar valuta stabilan erősödött az év folyamán. A folyamatnak az exportálók nem örültek, bár a kivitel lendületes iramban emelkedett.

Bankok nyerő helyzetben

A magas kamatokkal - a külföldi befektetőkön kívül - a hazai bankok jártak a legjobban. A pénzintézeti nyereségeken nem igazán látszott meg a lakáshitelezés visszafogása - ezt azonnal kompenzálni tudták a stabilan erősödő forint miatt alacsony kockázatúnak tűnő devizahitelekkel. Az óriás banki nyereségek mozgatója a megemelkedett kamatszint volt: magas piaci hozamszint esetén a banki kamatmarzs is emelkedik, így a bevétel automatikusan nő, miközben a költségek nem emelkednek.

A banki profit növekedése - és főként az OTP nyereségének látványos emelkedése - a tőzsdére is kedvezően hatott. A börze hivatalos indexe csúcsot csúcsra döntött, amiben a Mol árfolyamának emelkedése szerepet játszott. Ennek a magas olajár mellett a bizonytalan nyereségű gázüzletág eladása volt az oka. A német E.ON a gáztárolással és -kereskedelemmel foglalkozó két cég 75 százalékát szerezte meg - átvállalva az ügyletekkel kapcsolatos hiteleket -, a maradékra pedig eladási opciót kötöttek. Az árfolyam-emelkedések hátterében mindkét cég esetében a nemzetközi terjeszkedésnek is jelentős szerepe van. A Mol és az OTP tavaly is tovább erősítette regionális szerepét, nagyrészt ugyanott. Az olajtársaság például megvette a romániai Shell-kutakat, az OTP pedig egy ottani kisbankot, valamint egy horvát nagybankot.

Megjelent a piacon a német Lidl diszkontlánc. Az ukrán Donbass acélipari társaság előbb a Dunaferrt vette meg a privatizáció során, majd a diósgyőri DAM Steel eszközeit is megvásárolhatták. A tőzsdét magát a bécsi börze, pontosabban a bécsi versenytársat tulajdonló osztrák bankok vásárolták meg.

Májusban új nevet kellett megtanulnunk: a Westelből akkor lett T-Mobile. A távközlési piacon új társaságok is megjelentek. Ha harmadik generációs mobilszolgáltatást nem is indít, a vezetékes telefonpiacon már áprilisban megjelent a Tele2. A társaság eleinte csak nemzetközi, távolsági és mobilhívásokat bonyolított, ám ma már helyi hívásokat is "vállal". Jelenleg több mint 200 ezer ügyfele van. A vezetékestelefon-piac másik új szeplője a szeptemberig kábel- és internetszolgáltatóként ismert UPC. A hálózata kiépítésekor alkalmazott technológia ugyanis a hagyományos kábeltelevíziózás mellett interaktív távközlési szolgáltatások bevezetését is lehetővé tette. Tavaly január óta lehetőség van arra, hogy a lakóhelyen maradva úgy váltsunk vezetékes telefontársaságot, hogy közben megtartjuk hívószámunkat. Erre november végéig több mint 44 ezer telefonszám esetében került sor. A mobilszámok csak május óta hordozhatók, azóta 36 ezer előfizető vitte át számát egyik cégtől a másikhoz. A mobilpiac legérdekesebb történése a UMTS mobiltender kiírása volt, amelynek eredményeként az eddigi három mobilcég indít majd új techológián alapuló 3G-szolgáltatást.

Kis ügyek, nagy botrányok

A legnehezebb személycsere a pénzügyi felügyelethez köthető: Szász Károly elnököt hosszasan támadták kormánypárti oldalról, majd egy új törvényt fogadtak el, amelynek révén új vezetőséget is lehetett választani. Igaz, ez sem ment simán: Farkas István, a PSZÁF új elnöke csak másodjára ment át a parlamenti szavazáson - az első körben a kormánypártiak egyszerűen nem tudták biztosítani az elegendő szavazatot.

A botránykrónikához tartozik még a brazil és spanyol paprika ügye is - az aflatoxinlázban a kormány és a tisztiorvosi szolgálat előbb leszedette, majd bevizsgálta, később pedig visszapakoltatta a paprikakészítményeket a boltok polcaira. Talán ennek köszönhetően a bogarakkal kevert gyógyteák ügye is nagyobb figyelmet kapott. A gazdáknak a rekordtermések jelentettek gondot. A mezőgazdaságban érződött leginkább az ország uniós csatlakozása: teljesen megváltoztak a gazdálkodás feltételei. Módosult a támogatási rend, a gazdák féléves-éves késéssel juthatnak pénzükhöz. Ráadásul nem mindenki kaphat támogatást: az állattartók jóval kevesebbet, a szántóföldi növénytermesztők többet kaphatnak a központi forrásból. Ez is magyarázza a múlt év eleji agrártüntetéseket - főként az állattartók követeltek maguknak nagyobb támogatást, és kaptak is valamennyit a Budapestig érő tüntetések hatására. Az év végi ismétlő demonstráció már nem volt ennyire sikeres - igaz, most már vannak gazdák (méhészek), akik Brüsszelbe járnak tiltakozni.

A tavalyi uniós csatlakozásnak közvetlenül ez volt a jele - a kormányváltásnak még ennyi sem. A múlt év gazdasági szempontból nyugodtnak tekinthető: nagyobb kilengések nélkül fejlődhetett a gazdaság, nagyjából a várt mederben.

Draskovics Tibor a csatlakozási ünnepségen. A tavalyi kottát nem õ írta, de kihúzott néhány szólamot
Draskovics Tibor a csatlakozási ünnepségen. A tavalyi kottát nem õ írta, de kihúzott néhány szólamot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.