Véres évkezdet Irakban

Huszonkét áldozatot követelt egy vasárnapi merénylet. Polgárháborúval fenyeget a szunnita választási bojkott.

A négy hét múlva sorra kerülő iraki választások előtt egyelőre semmi sem utal a biztonsági helyzet javulására. 2005 első két napján újabb véres merényletek történtek, tegnap például huszonkét halottat követelt egy öngyilkos terrorakció. A Bagdadtól hatvan kilométerre északra lévő Balad városában, az amerikai támaszpont közelében két merénylő iraki nemzeti gárdistákat szállító busz mellett robbantotta fel autóját.

Az áldozatok közül huszonegy gárdista és egy polgári személy volt. A terroristák a hét végén még négy iraki rendőrt, illetve katonát és két tartományi tisztviselőt öltek meg. Egy iszlám internetes honlapon megjelent egy video öt, korábban elfogott nemzeti gárdista meggyilkolásáról.

Ijad Allavi ideiglenes miniszterelnök újévi televíziós köszöntőjében azt mondta: kormánya mindent elkövet a szavazók biztonsága érdekében. A közvélemény azonban egyre szkeptikusabb, elvégre az iraki biztonsági erők egyelőre saját magukra se nagyon tudnak vigyázni. Az elmúlt napok egyetlen kedvező híre az volt, hogy Moszulban sikerült viszszaverni egy rendőrőrs elleni támadást. Másrészt az észak-iraki városban néhány nap alatt ez volt az ötödik hasonló akció, amit aligha lehet a helyzet stabilizálódásaként értékelni.

A közbiztonság romlásával gyakorlatilag leállt az újjáépítés, a kőolajexportot szabotázsakciók akadályozzák. A Reuters hírügynökség egy falludzsai szunnita személyiséget idézve megállapítja, hogy Szaddám Huszein annak idején az erőszak mellett a törzsi vezetők megvásárlásával konszolidálta hatalmát, a módszer azonban mára alkalmazhatatlanná vált. A radikális iszlám ellenállási mozgalom keletkezésével ugyanis a törzsi vezetők elveszítették korábbi befolyásukat.

Az amerikaiak gyakorlatilag mindent arra tettek fel, hogy a választásokig valahogy kitartsanak. Átmenetileg 150 ezer főre duzzasztották fel az expedíciós hadsereg létszámát, ám ezt hosszabb távon az emberhiány miatt nem képesek fenntartani. Irak választások utáni stabilitása nagymértékben függ attól, részt vesznek-e a szunniták a folyamatban. A síiták nyolcvan éve elnyomva érzik magukat Irakban, és most arra várnak, hogy a választások után átvegyék az ország irányítását. A Szaddám Huszein alatt vezető szerepet játszó szunniták már most az amerikaiak távozása után várható polgárháborúra készülnek. A libanoni példára hivatkoznak, ahol a tisztségek felekezetek szerinti megosztása nem volt képes elejét venni a sokéves belviszálynak.

A Damaszkuszban tárgyaló Richard Armitage elismerte, hogy Szíria lépéseket tett iraki határa megerősítésére. Az amerikai külügyminiszter-helyettes ugyanakkor az ellenőrzés további szigorítását sürgette, hogy végleg megakadályozzák a fegyveresek beszivárgását Irakba. Armitage hangsúlyozta az új Irak és Szíria baráti viszonyának fontosságát.

Egy halálos áldozata volt a Bagdad délkeleti részén felrobbant autóbombának január elsején
Egy halálos áldozata volt a Bagdad délkeleti részén felrobbant autóbombának január elsején
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.