Goedendag! Igazolványt kérek! - az idén már gyakrabban hallhatják a hollandok ezt a fülüknek eddig szinte ismeretlen mondatot. Az új törvény értelmében akár 2250 eurós (550 ezer forintos) büntetéssel is sújtható az a tizennégy éven felüli személy, aki a felszólításra nem ad át valamilyen, a személyazonosságát igazoló papírt (személyi igazolványt, útlevelet, jogosítványt vagy tartózkodási engedélyt).
Többször kér igazolványt a holland rendőr
A január elsején életbe lépett jogszabály azért váltott ki elég vegyes visszhangot a királyság közvéleményében, mert eddig csak azok vitték magukkal az igazolványukat, akik "tömegbe", azaz például futballmérkőzésre mentek, vagy - mondjuk - metróra szálltak.
A jobboldali kormány a biztonság megerősítésével indokolja a lépés szükségességét. Theo van Gogh, a radikális, iszlámbíráló filmrendező tavaly novemberi meggyilkolása óta nem kell ezt ennél bővebben ecsetelni a korábban liberális mintaállamnak tartott Hollandiában. Egyre indokoltabb a "korábban" kitétel: a Balkenende-kabinet a tizenhatmillió hollandiai lakos közül 755 ezret állampolgársági és nyelvvizsgára kötelez a jövőben. Nem feltétlenül csak a bevándorlókat, hanem bárkit, aki nyolc évnél kevesebbet töltött a holland iskolarendszerben. (Kivételt kapnak viszont a más EU-tagállamok polgárai és a 65 évnél idősebbek.) Aki öt éven belül nem teszi le a vizsgát, legalább 400 euró büntetésre, és - ha nem holland állampolgár - kiutasításra számíthat.
A hágai kormány egyébként nem tesz mást, mint előre menekül: az egykori liberális, most radikális iszlámellenes Geert Wilders választási listája a felmérések szerint decemberre megelőzte a kereszténydemokratákat, a vezető kormánypártot. Hollandiában 900 ezer muzulmán él, és Van Gogh meggyilkolásával egy 27 éves, marokkói holland férfit vádolnak.