A kamaszokkal az idén nincs gond. Az iPod tökéletes ajándék, a legkisebbre, a négy gigabájtosra is több ezer szám fér fel, és az mp3 formátumban tömörített zene tökéletes hangminőségben élvezhető. Ami a szülőnek akár a 249 dollárnál kezdődő árat is megéri (egy dollár most 185 forint), az a fülhallgató, amelynek segítségével tinédzser gyermekünk csak a saját hallását teszi tönkre, a miénket viszont békén hagyja. Micsoda különbség a hagyományos és teljesen elavult hifitoronyhoz képest! Amerikában ennél a korosztálynál az idén semmilyen más karácsonyi ajándék nem veri az Apple - újabban a HP-vel közösen forgalmazott - csodakütyüjét.
Hős robot és gigabájt
A kisebbekkel már több a baj. Szerencsére az internet segít a tanácstalan szülőknek. A Family Fun (Családi Szórakozás) nevű számítógépes újság például 1300 gyermeket kért meg az idei játékújdonságok tesztelésére. Az összesen 38 ezer órányi próbaidő alapján összeállított tízes sikerlista háromtól tizenkét éves gyermekig tartalmaz a fa alatt a megfelelő hatást kiváltó meglepetést.
Az első helyre a gyerekek rögtön olyan dolgot tettek, amiről egyrészt fogalmam sincs, másrészt sosem venném meg. A hős mentőrobotok hyper jet főhadiszállása egy rajzfilmsorozat főszereplőinek sugárhajtású járműve, ötféle hangot ad, külön képernyőn jelennek meg a küldetések. Az egészet át lehet alakítani egy nagy robottá, és van hozzá még egy kicsi is, amelyik beszél. Mindez csekély hatvan dollár, igaz, a hős mentőrobotokat külön kell hozzá venni, egyenként 9-15 dollárért.
Második helyre futott be a Playskool összecsukható autópályája, amelyet nem kell fáradságos munkával felépíteni, hogy aztán a gyerek egy pillanat alatt szétrúgja, mint az eddigieket. Ráadásul az autókba sem kell elem, merthogy felhúzósak és villámgyorsak, aminek a három-négy évesek állítólag nagyon örülnek, mert eddig ilyen sebességet csak a bátyjuk (nővérük) játék autója tudott felmutatni.
Nekünk a harmadik helyezettre kell különösen figyelnünk, hatéves lányunk ugyanis már hónapok óta naponta százharminchatszor közli, hogy Bratz babát szeretne. Nem egyet, sokat. A Family Fun szakértő tesztelőinek legjobban a tokiói go-go kiszerelésűek jöttek be - az egységár 27 dollár. További kilencven zöldhasúért vesztegetik a negyediknek rangsorolt Bratzbuszt.
Ennél is drágább az ESPN sporttelevízió logójával ellátott házi játékszer, a 190 dolláros GameStation, amellyel a tíz-tizenkét évesek baseball-, kosárlabda-, amerikaifutball-, golf-, jéghoki- és focielemeket gyakorolhatnak a lakáson belül. A készülék elektromos érzékelői számolják az eredményt, egy hangszóró kommentálja a játékos teljesítményét, zenét és hangeffektusokat játszik. Az összeszereléssel pedig apuka fog elszórakozni az ünnepek alatt, merthogy a dobozban mindez apró darabkákban található.
Hatodik helyen a Hershey csokoládégyár nevével fémjelzett házi édességkészítő szerkezet végzett, de mivel otthon a külön beszerzendő alapanyagok sem kaphatók, ennek ismertetésétől most eltekintünk. A hetedik végre egy európai agyszülemény, a Harry Potter-regényekből ismert roxforti magániskola - legóelemekből. Az óratorony ketyeg, a lépcsők elfordulnak, és minden zugban újabb titkok várnak felfedezésre. Kilencven dollárért a miénk lehetne.
A nyolcadik egy olyan tévéjáték (V-Smile), amelynek értelme is van. Óvodáskorú gyerekeket vezet be a számolás és az olvasás tudományába. Maga a konzol csak hatvan dollár, ám ehhez mindössze egy játékkazetta jár. A többi tízet egyenként húsz dollárért lehet beszerezni. Ügyes
A kilencedik egy műanyag konyhaberendezés, amely ugyan nem főz, de hangokat ad, és csak negyven dollár. A tizedik helyen végre egy társasjáték, amelynek segítségével a szülő maga is együtt szórakozhat gyermekével. Igaz, a Shrek második részén alapul, de most mégis: mennyivel volt jobb a Ki nevet a végén? Hát nem az a lényeg, hogy együtt legyen a család? Mert a karácsony nem a legmegfelelőbb alkalom annak tudatosítására, hogy a gyerekjáték évi húszmilliárd dolláros üzlet az Egyesült Államokban.
Washington, 2004. december