Felkelők meglepően pontos támadást intéztek a moszuli amerikai támaszpont ellen. Tony Blair villámlátogatást tett Bagdadban. Elengedték a két francia újságíró túszt.
Szétlőtték az étkezdét
Az iraki ellenállók tegnap tüzérségi támadást intéztek a Moszul közelében lévő amerikai katonai bázis ellen. A legkevesebb három gránát vagy rakéta az ebédidő kezdetén, délben találta el a sátortetős étkezdét, ahol 400-500 amerikai és iraki katona, illetve különböző nemzetiségű polgári alkalmazott tartózkodott. Legkevesebb huszonkét ember vesztette életét, több mint hatvanan megsebesültek. A Pentagon egyelőre nem hozta nyilvánosságra, hogy az áldozatok között hány amerikai, iraki, illetve más állampolgár van. A CNN szerint a támaszponton a katonák már korábban panaszkodtak arra, hogy az iraki ellenállók gyanúsan jól tájékozottak az időbeosztásukról. Azt is tudni lehetett, hogy a nagyobb gyülekezőpontok, így az étkezdék környékén nincsenek óvóhelyek.
A többségében szunniták által lakott város térségében összesen 8500 amerikai katona állomásozik. A fő erőt a Stryker típusú, új páncélosokkal felszerelt dandár adja. Az egység 3500 katonája Washington állam egyik bázisáról érkezett Irakba. Moszul sokáig viszonylag nyugodt városnak számított, ám Falludzsa ostroma alatt és azt követően aktívabbak lettek az ellenállók. Valószínű, hogy Falludzsából sok iraki ellenálló és külföldi terrorista húzódott ide vissza. Az amerikaiak a mostani támadás előtt is itt szenvedték el legnagyobb egyszeri veszteségüket, amikor tavaly novemberben összeütközött két helikopter, és tizenhét katona vesztette életét.
A moszuli támadás előtt 24 órával tartott sajtóértekezletén George W. Bush a várhatóan növekvő áldozatokra figyelmeztette az amerikaiakat. Az elnök szerint a január végére kiírt választásokig a támadások fokozódásával kell számolni. A Fehér Háznak különösen fájdalmas hír a mostani veszteség, mert az amerikaiak egyre nagyobb része tartja hibásnak az iraki politikát, és gyorsan erősödik a Donald Rumsfeld védelmi miniszter távozását sürgető tábor. A CNN által megszólaltatott katonai szakértők szerint ugyanakkor gyakorlatilag lehetetlen megakadályozni a moszulihoz hasonló támadásokat, amelyekből mindennap tucatszám akad. A sebtében kilőtt aknák és gránátok általában nem okoznak tömeges veszteséget, a moszuli eset ebből a szempontból balszerencsés kivételnek számít.
Villámlátogatásra tegnap váratlanul Bagdadba utazott Tony Blair. A brit kormányfő azt nyilatkozta, hogy bárki bármit gondol Szaddám Huszein eltávolításának helyességéről és arról, hogy ez menynyire volt bölcs döntés, a harc most nyilvánvalóan a demokrácia és a terrorizmus között folyik, s ebben csak egy oldalra lehet állni. Az Ijad Allavi ideiglenes iraki miniszterelnökkel folytatott találkozót követően Blair méltatta a választások megszervezésén dolgozó irakiak hősiességét.
Az iraki különleges bíróság tegnap közleményben ígért igazságos eljárást Szaddám Huszein és tizenegy társa ügyében. A vádlottakat egyetlen bűncselekmény, a kurdok ellen 1987-88-ban indított irtóhadjárat miatt vonják felelősségre. A művelet része volt a Halabdzsa elleni, több ezer áldozatot követelő gáztámadás.
Szabadon engedte az augusztus óta túszként fogva tartott két francia újságírót az Iraki Iszlám Hadsereg nevű szélsőséges csoport - jelentette az al-Dzsazira arab hírtelevízió. Az újságírókat, Christian Chesnot-t és Georges Malbrunot-t átadták Franciaország bagdadi nagykövetségének.