Öngyilkos magatartás

Krízisállapotot mindenki átél, legalább egyszer az életben, ilyenkor külső tényezők, események felborítják a személyiség egyensúlyi állapotát. Optimális esetben, e mozgalmas időszak fontos változás következhet be a személyiségben, új, stabil egyensúly létrejöttével. Ám előfordulhat, hogy nem a helyes irányban történik a kilábalás. Az öngyilkosságot választó a krízisből kivezető utat önmaga elpusztításában véli megtalálni. Légüres tér jön létre körülötte, ami növeli elszigetelődését. A környezetnek kell megtanulnia értelmezni másfajta közlésmódját, hogy segítséget nyújthasson a megoldásban, mert az öngyilkos nem meghalni akar, csak adott életkörülmények között nem tud élni, a változtatásra pedig nincsenek eszközei.

Az öngyilkosság csak embernél fordul elő, tipikusan humán jelenség - idézzük a Kossuth Kiadó Nagy Egészségkönyvéből. Szervezetünk működéséről, a lehetséges betegségekről, tünetekről ad az átlagember számára jól felfogható eligazítást. S hogy az ünnepek táján igencsak előtérbe kerülő öngyilkosságra visszatérjünk, nézzük, milyen hasznos eligazítást nyújt még e témában a nagy zöld könyv.

A köztudatban sok olyan mítosz él, amit a szakemberek sorra megcáfolnak.

Az alábbiakban 8 hibás állítást, ill. a valós tényeket ismertetjük a könyv alapján:

- Aki az öngyilkosságot emlegeti, ritkán teszi meg. Ám 10 bejelentett jelöltből 8 meg is öli magát.

- Kiszámíthatatlanul jelentkezik. Valójában rengeteg jelzést küld elkeseredettségéről az öngyilkosságra készülő.

- Telítve van az ilyen ember elszántsággal, hogy megtegye. Nem igaz, inkább az ambivalencia, határozatlanság jellemzi őket, sokan kifejezetten orvosi segítséget keresnek, hogy végre valaki eltérítse őket szándékuktól.

- Életre szóló problémáról van szó. Ezzel szemben, a sérülékenység időszaka csupán rövid szakaszokra áll fenn.

- A krízis után bekövetekező javulás a rizikó megszűnésére utal. Tévedés, az öngyilkossági kísérlet után még legalább 3 hónapig sérülékeny az egyén.

- Leginkább a (nagyon) gazdagok és a (nagyon) szegények hajlanak öngyilkosságra. Valójában, az adatok szerint minden társadalmi réteg egyformán van képviselve az áldozatok körében.- A hajlam öröklődik - mondják egyesek, hibásan. Hiszen nincs semmiféle bizonyíték erre.

- Minden öngyilkos ill. öngyilkosság valamilyen mentális betegség áldozata és kórlélektani állapotot képvisel, vélik, holott az, aki öngyilkosságot követ el, "csak" elkeseredett, boldogtalan.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.