Irak: kezdődik a halálos kampány

Kialakult a síiták két nagy választási tömörülése, indul az iraki választási kampány. A "nyakazós" az-Zarkavi Bagdadba menekült, és Bin Laden is újra felbukkant.

Merényletekkel kezdődött Irakban a hivatalos választási kampány. Tegnap a támadásokban csak Bagdadban öt ember vesztette életét, köztük három rendőr és a hírközlési miniszter helyettese. Utóbbi nyolc testőre kórházba került, miután tűzharcba keveredtek a konvojukra támadó ellenzéki fegyveresekkel.

Szerdán, a jelöltállítás utolsó napján Ajad Allavi ideiglenes kormányfő is bejegyeztette saját pártjának 240 fős listáját. A világi síita politikus élvezi Washington támogatását - jóllehet eredetileg arról volt szó, hogy az ideiglenes kormányzat tagjai nem indulnak majd a választáson. Összesen mintegy kilencven párt állított jelölteket. Allavi legfontosabb ellenfele az Ali al-Szisztani nagyajatollah támogatását élvező Abdel-Aziz al-Hakim lesz. Az Egyesült Iraki Szövetség nevű párt vezetője irányítja egyben a síiták sokáig iráni száműzetésben működött fegyveres osztagát, az úgynevezett Badr brigádot. Kétséges a kisebbségben lévő szunniták részvétele, és megfigyelők attól tartanak, hogy távolmaradásuk esetén csak idő kérdése, mikor tör ki a vallási színezetű polgárháború. Kirkukban sokezres tüntetést tartottak a kormányzó palotája előtt a választás elhalasztását követelő arabok.

Bagdadi bejelentés szerint a jövő héten megkezdődik a korábbi iraki vezetés tagjainak felelősségre vonása. Elsőként a "vegyi-Ali", vagyis Ali Hasszan al-Madzsid áll bíróság elé. A tábornok felelős a kurdok elleni 1988-as gáztámadásért. A biztonsági helyzet stabilizálódását nehezíti, hogy továbbra sem sikerült a nyomára akadni az ellenállás egyik jelképpé vált vezetőjének, Abu Muszab az-Zarkavinak. A túszok lefejezésével hírhedtté vált jordániai-palesztin terrorista az amerikai katonai parancsnokság szerint Falludzsából Bagdadba húzódott vissza, hogy elkerülje a novemberi nagy offenzívát.

Az amerikai haditengerészet kiterjesztette azt a vizsgálatát, amely a SEAL nevű kommandó működéséről készült fényképek kapcsán kezdődött. A fotókon mosolygó katonák ülnek a megkötözött és egymásra dobott iraki foglyokon. Egyes felvételeken látszik az őrizetbe vettek véres arca. A fotók még 2003 májusában, jóval az Abu Graib börtönben történt viszszaélések előtt készültek.

Míg Irakban a drámai fordulatokban bővelkedő választásokra készülnek, addig a magyarok al-Hillahban már csomagolnak. A felszerelés döntő mértékben konténerekben, hajón, az Arab-öböl-Indiai óceán-Vörös tenger-Földközi tenger-Északi tenger útvonalon érkezik valamelyik európai kikötőbe, ahonnan kamionok hozzák majd haza, Magyarországra. A fegyverek, berendezések egy része Irakban marad.

Hetvenperces videofelvételen bírálta a szaúdi vezetést Oszama bin Laden. Az ismeretlen helyen tartózkodó terrorista üzenete arab internetes honlapokon bukkant fel, és közvetlen utalásokat tartalmaz a december 6-án, a dzsiddai amerikai konzulátus ellen elkövetett támadásra. Bin Laden szerint a szervezete által Szaúd-Arábiában folytatott harc a hitetlenekkel szembeni általános küzdelem része. A terroristavezér - első ízben - olajkutak, olajipari létesítmények elleni támadásra szólította fel híveit.

Választási kampánykezdet Bagdadban - egy újságstand Szaddám-plakáttal
Választási kampánykezdet Bagdadban - egy újságstand Szaddám-plakáttal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.