A kormány és az SZDSZ büntetés helyett továbbra is a gyógykezelést tartja a jó megoldásnak az alkalmi kábítószer-fogyasztók esetében. Az AB ítélete szakértők szerint azzal jár, hogy évente mintegy ezer alkalmi kábítószer- fogyasztó fiatal veszíti el az elterelés lehetőségét.
Ismétel a drogtörvény
Alkotmányos a kormány kábítószer-ellenes politikájának alapfilozófiája, ezért a jogszabályokban továbbra is a gyógykezeléseket kívánja támogatni a büntetés helyett - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádiónak. A kormányfő az Alkotmánybíróság (AB) hétfői döntésére reagált, amely megsemmisítette a Btk. több pontját, amely a korábbinál enyhébben szankcionálta a kábítószer-fogyasztás bizonyos sajátos formáit. Gyurcsány szerint a jelenlegi szabályozás "alapfilozófiája alkotmányos", nem kifogásolta, hogy az alkalmi fogyasztók számára lehetővé kell tenni a büntetés elszenvedése helyetti gyógykezelést. Az Ab határozatában "nem egy esetben formai, technikai okokra hivatkozva" állapított meg kifogásokat. A kormányfő jelezte: a kormány nem kíván visszatérni ahhoz az elfogadhatatlannak nevezett drogpolitikához, amely a konzervatív kormányé volt, és "állandóan büntetni akart, és nem megoldani a problémát".
Az SZDSZ minden korábbinál eltökéltebb abban, hogy a fogyasztókat kivegye a bűnözői körből, a szabályozás pedig a kereskedőkre koncentráljon. Ezt képviselik majd a tavasszal várhatóan ismét a parlament elé kerülő törvénymódosításnál is. Gyurcsányhoz hasonlóan Gusztos Péter SZDSZ-es ügyvivő is úgy látja, hogy az Ab nem minősítette alkotmányellenesnek a koalíciónak azt a szándékát, amely a fogyasztók büntetőjogi üldözését megszüntette. A bíróság az együttes fogyasztás fogalmát formai okokra hivatkozva vette ki a szövegből, emiatt állt elő az a helyzet, hogy tipikusan fogyasztói magatartást: a füves cigaretta körbekínálását egy társaságban kereskedői magatartásként lesznek kénytelenek megítélni a bíróságok. Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselő szerint példátlan, hogy az Alkotmánybíróság büntetőjogot alkotott, ráadásul azonnali hatállyal, ami a jogbiztonságot sérti. Ha van politikai programja az Alkotmánybíróságnak, akkor induljon el a választáson - közölte Eörsi.
Évente ezer kábítószert fogyasztó fiataltól veheti el a büntetés helyett alkalmazható úgynevezett elterelés lehetőségét az Alkotmánybíróság hétfői döntése - nyilatkozott lapunknak Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért szervezet vezetője. Több százezer magyar fiatalt érinthet a hétfői döntés - mondta -, akik kipróbáltak vagy rendszeresen fogyasztanak főleg könnyű drogokat. Jelenleg évente átlagosan kétezren választhatják büntetés helyett az elterelést, azaz a gyógykezelést, a mostani szigorítás azonban az esetek legalább felében elveszi majd ezt a lehetőséget a bíróság elé kerülő fogyasztóktól.
A drogügyekben jártas szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy az eddig érvényben lévő, 2003-as törvényi szabályozás volt az első, amely kísérletet tett arra, hogy a közösen füvező, például egy marihuánás cigarettát egymásnak átadó tizenéveseket ne a drogdílerekre kiszabható büntetési tételek sújtsák. Az AB azonban ismét egy kategóriába sorolta a drogot közösen fogyasztó gimnazistákat a drogkereskedőkkel.