A washingtoniak nem nagyon akarnak emlékezni a kommunizmus áldozataira. A Demokrácia istennőjének nevezett szoborhoz sem gyűlt még össze elég pénz.
Tölgyek kontra emlékmű
A helyi lakosok ellenkezését váltotta ki az a terv, mely szerint egy washingtoni parkban emlékművet állítanának a kommunizmus áldozatainak. A Capitolium és a főpályaudvar között félúton lévő, kis teret a környékbeliek szeretnék megtartani zöldterületnek, és féltik az ott álló két tölgyfát.
A Kommunizmus Áldozatainak Emlékalapítványa 1993-ban szerzett jogot az emlékműállításra. Az évek során 300 ezer dollár - mintegy 56 millió forint - gyűlt össze, ami jóval kevesebb, mint az 500 ezer dollárra becsült költség. Az alapítvány eredetileg százmillió dollárt meghaladó, grandiózus kiállítóhelyet szeretett volna létrehozni.
Miniszterelnökként Orbán Viktor is segítséget ajánlott, ám ígéretének valóra váltásában megakadályozta a 2002-es választási vereség. Az eredetileg kiszemelt telken közben megépült és megnyílt az amerikai indiánok múzeuma. Az emlékalapítvány elképzelései idővel szerényebbek lettek, a múzeum egyelőre a világhálón létezne, s beérnék egy háromméteres szoborral is.
A műalkotás eredetijét Thomas Marsh San Francisó-i szobrász készítette el, azon papírmasé figura alapján, amelyet a Tienanmen téri diákok emeltek 1989-ben. A Demokrácia istennője című alkotás a New York-i Szabadság-szoborra asszociál. Az illetékes hatóságok legkorábban 2005 elején tűzik napirendre a szoborállítást, ám a lakóknak gyakorlatilag vétójoguk van. Az emlékalapítvány elnöke a tölgyek megőrzését vagy pótlását ígéri. Az internetes honlap a tanácsadó testület tagjai között Lech Walesa, Jelena Bonner és több más közismert kelet-európai politikus mellett Göncz Árpád volt magyar államfőt is feltünteti.