Bírósághoz fordul a Magyarok Világszövetsége, mert úgy véli, a népszavazás során hibásan összesítették a voksokat.
Az OVB lezárta a népszavazást
A jogorvoslati kérelem benyújtásának határidejéig - vasárnap 16 óráig - a népszavazás eredménye ellen két kifogás érkezett - tudtuk meg az Országos Választási Irodánál. A Magyarok Világszövetsége mellett - amely száz oldalnál terjedelmesebb dokumentumot terjesztett be - az Unió Párt is jogorvoslati kérelemmel élt. A Legfelsőbb Bíróságnak legkésőbb keddig kell döntenie.
Az MVSZ delegáltja már az Országos Választási Bizottságnak (OVB) a referendum hivatalos végeredményét megállapító szombati döntése után bejelentette, hogy jogorvoslati eljárást kezdeményez. Gaudi Nagy Tamás nem is szavazta meg a bizottság határozatát. Arra hivatkozott, hogy az MVSZ rendelkezésére álló bizonyítékok szerint ezernél több szavazókörben hibásan összesítették a határon túli magyarok egyszerűsített honosításáról leadott voksokat. A szövetség - részben a szavazatszámláló bizottságokba delegált képviselőire hivatkozással - azt állítja, hogy a jegyzőkönyvekbe sok helyütt a "nem" szavazatokat vezették be az "igenek", és az "igen" szavazatokat a "nemek" helyére. Kétségtelen: a szövetség kezdeményezésére négy szavazókörben ellenőrizték az összesítést, és három helyen valóban felcserélték a voksokat - de azok nem a kettős állampolgárságra, hanem a kórház-privatizációs kérdésre vonatkoztak. Gaudi Nagy ugyanakkor elmondta: a választási bizottság szombaton este fél tízkor kihirdetett döntése ellen "sok millió választópolgár" csak vasárnap élhet a jogorvoslat lehetőségével, s szerinte ez is a népszavazás kapcsán hiányzó garanciarendszerre figyelmeztet.
Az OVB szombaton hivatalosan kihirdette: a december 5-i népszavazás eredménytelen volt, miután az összes választópolgár több mint negyede egyik kérdésre sem adott ugyanolyan választ. A külföldön leadott szavazatokat az OVB pénteken összesítette, ám az a végeredményt érdemben nem befolyásolta: a kettős állampolgárságot a népszavazás valamivel több mint hárommillió résztvevője 51,1, az egészségügyi privatizáció leállítását 65 százaléka támogatta. Ez utóbbi kérdés esetében alig több mint hatvanezer igen szavazat hiányzott az eredményességhez.
A választási bizottság a népszavazás kapcsán érkezett kifogásokat csaknem kivétel nélkül elutasította. A kampánycsend megsértését mindössze egyetlen esetben állapították meg: a Hír TV-ben a referendumot megelőző nap a Reform című hetilapot reklámozták, és ennek során elhangzott az is, hogy a Fidesz elnöke a két igent támogatja.
A bizottság a kormány - több panaszos által sérelmezett - kampányát viszont nem marasztalta el, mert álláspontja szerint az állami szervek tevékenységének megítélése kívül esik az OVB hatáskörén.
Hasonló indokkal változtatták meg a Fővárosi Választási Bizottságnak a kormányt, illetve a Pest megyei választási bizottságnak a kettős állampolgárság ügyében határozatot hozó vecsési képviselő-testületet elmarasztaló döntését.
Hírösszefoglalónk