Az amerikai hatóságoknak nehézségeket okoz az Irakból hazatérők személyes gondjainak megoldása. A menhelyek a lelki sérültek újabb hullámára készülnek.
Hajléktalan amerikai veteránok
A leszerelt katonák ellátására szakosodott menhelyeken megjelentek az első Irakot megjárt veteránok. A Hontalan Veteránok Országos Koalíciója nevű szervezet vezetője, Linda Boone a UPI hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: a hajléktalanszállásokon tájékozódva azt tapasztalta, hogy a probléma valós, és Amerika nincs felkészülve a kezelésére.
A 34 esztendős Luis Arellano például arra panaszkodik, hogy Irakból hazatérve a hadsereg problémái megoldása nélkül, túl gyorsan bocsátotta el, és utókezelését a veteránügyi minisztériumra ruházta át. Havonta száz dollár segélyt kap, amiért egy repesz csaknem levágta bal hüvelykujját. Leszerelése után depressziós lett, elvesztette állását, és három hónapig az autójában lakott. A Pentagon elismerte, hogy kezdetben voltak hasonló problémák, de állítólag már intézkedtek.
Az Egyesült Államokban minden este csaknem háromszázezer volt katona alszik az utcán vagy a hajléktalanszállókon. Ez az öszszes hontalan egynegyede. Ugyanakkor 75 százalékuknak van valamilyen lélektani okokra visszavezethető betegsége.
A vietnami háborút követően jelentősen megemelkedett a lelki sérültek, az alkohol-, illetve kábítószerfüggő veteránok száma. Egy Los Angeles-i menhely és elvonóprogram igazgatója, John Keaveney szerint a történelem ismétli önmagát: most az iraki veteránok következnek, s készülni kell a segítségre szorulók újabb hullámának fogadására.
A 23 éves James Clayborn Brown hat hónapig harcolt Irakban, ám lelkét nem a fegyveresekkel folytatott összecsapások, hanem a civilekre leadott lövések viselték meg. - Voltak esetek, amikor az emberek, azt hiszem, ki akartak jutni az országból. Csak jöttek felénk, és nem álltak meg. Tüzet kellett nyitnunk. Ez tényleg nagyon nehéz volt. Nemcsak férfiak voltak köztük, de nők és gyerekek is. Egészen kicsi gyerekek. Voltak csecsemők, akiknek leszakadt a karjuk. Ezzel nehéz együtt élni - idézte fel emlékeit.
A veteránügyi tárca több száz kórházat és menhelyet támogat, és a Vietnam utáni évekhez képest megtízszerezte a segítséget nyújtó jelentkezési pontok számát.