Wangari Maathai átvette a Nobel-díjat

Wangari Maathai kenyai környezetvédőnek pénteken Oslóban átadták az idei Nobel-békedíjat.

A kenyai környezetvédő és politikus az első afrikai nő, akit ezzel a díjjal jutalmaztak. A 64 éves asszonyt többször megverték, és halálosan megfenyegették azért, mert buzgón védelmezi az afrikai erdőket, és véget akar vetni a korrupciónak, ami hozzájárul az erdők kiirtásához. Nemzetközi ismertségét azzal szerezte, hogy fellépett az 1980-as 1990-es években Kenyában a kormány támogatásával végrehajtott erdőirtások ellen.

Wangari Maathai 1940. április 1-jén született a kenyai Nyeri helységben. Ő volt az első nő Kelet- és Közép-Afrikában, aki doktorátust szerzett. 1964-ben az egyesült államokbeli Atchisonban a Mount St.Scholastica College-ban kapta meg tudományos fokozatát biológiai tudományokból. 1977-ben indította el a legnagyobb afrikai faültetési programot, a "Zöld Öv Mozgalmat", amely a biológiai sokszínűség erősítése mellett számos munkahelyet teremtett a nőknek, emelve ezzel megbecsülésüket az afrikai társadalmakban. Ennek keretében több mind 30 millió fát ültettek Afrika-szerte. Szakértők szerint az elmúlt 150 évben a brit gyarmatosítás és a kenyai farmerek tevékenységének következtében Kenyában eltűnt az erdők kétharmada. Az ország területének mindössze két százalékát borítja most erdő.

Maathai fiatal korától kezdve az emberi jogok bátor védelmezője volt, szembeszállt Daniel Arap Moi kenyai elnök diktatórikus rendszerével, és a benne elharapózott korrupcióval, ezért rendszeresen zaklatták a 70-es és 80-as években, sőt, börtönbüntetésre is ítélték. 2002-ben választották be a kenyai parlamentbe, 2003-ban pedig az ország környezetvédelmi államtitkára lett. Az erdőirtások azonban folytatódnak, és ő kilátásba helyezte, hogy megválik tisztségétől. Hazájában egyébként mindenki "Mama Mici"-ként, a Fák Anyjaként ismeri. A környezetvédő szerint élet és halál kérdése országa számára az erdő. A kenyai erdőket a kihalás fenyegeti, és ezt a helyzetet szerinte az ember teremtette.

Maathai idén igen nagy felzúdulást keltett egy kijelentésével, amely szerint a HIV-vírus szándékosan előállított biológiai fegyver. "Miért van annyi titok az AIDS körül?" - kérdezte a kitüntetett, aki végzettségére nézve maga is biológus, és aki szerint valahányszor felvetődik az a kérdés, hogy honnan jön a vírus, "mindig problémák vannak, ami elgondolkoztató". Amikor véleményének magyarázatát kérték tőle, kifejtette: azt szeretné, hogy az afrikaiak érdeklődő, kutató szemlélettel viszonyuljanak az AIDS-hez, szálljanak szembe azzal a fatalista nézettel, hogy az isten átka.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.