A határon túli magyarok honosítási eljárását egyszerűsítő jogszabály-módosítás kidolgozásával bízta meg az igazságügy-minisztert a kormányfő.
Könnyű lesz magyarrá válni?
Gyurcsány Ferenc ezt a közszolgálati rádióban jelentette be tegnap. Közölte, úgy látja, a honosítás eljárásának jelenleg számos olyan eleme van, amely megalázó, amit muszáj egyszerűsíteni vagy kiiktatni. Petrétei József igazságügy-minisztertől január közepére vár javaslatot a kormányfő.
Milyen kedvezményes honosítást javasol a miniszterelnök? Szülőföldjén maradhat-e az, aki vissza kívánja kérni magyar állampolgárságát - tette fel a kérdést a bejelentésre reagálva Dávid Ibolya, egyben visszahozva a kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtti vitát. Az MDF elnöke a határon túli magyarok honosítási eljárásának felgyorsítását, a határidők betartását kérte a miniszterelnöktől, mert évek múlnak el, amíg az egyébként kedvezményes honosításra jogosult magyar állampolgárságot kap. Dávid választ vár arra, hogy a miniszterelnök milyen kedvezményes honosítást javasol, el kell-e költöznie szülőföldjéről, vagy otthon maradhat az, aki magyar létére vissza kívánja kérni magyar állampolgárságát. Kérdésünkre, miszerint változatlanul fenntartja-e az MDF azt az "ultimátumát", hogy ha az Országgyűlés március 15-ig nem alkotja meg a kettős állampolgársággal kapcsolatos törvényt, akkor a T. Háznak fel kell oszlatnia önmagát, Dávid Ibolya úgy válaszolt: ha a 385 képviselő nem lesz képes erre, tudomásul kell venni, hogy nem megfelelő a nemzet képviseletére.
A Magyarországi Református Egyház zsinatának elnöksége is hozzá szeretne járulni a határon túli magyarság javára szolgáló törvényhozáshoz, ezért ajánlásokat adtak át tegnap az Országgyűlés elnökének. Bölcskei Gusztáv püspök, a zsinat lelkészi elnöke elmondta: fontosnak tartják a "nemzeti kataszter elkészítését", azzal a céllal, hogy abba "a Kárpát-medencében élő minden, magát magyarnak valló bekerülhessen, s számon tudjuk tartani azokat, akiknek segítségre van szükségük, vagy segíteni tudnak". A zsinat elnöksége javasolja, hogy dolgozzák ki a határon túlról érkezők állampolgársághoz jutásának egyszerűsített feltételrendszerét. A református egyház indokoltnak tartja, hogy a kettős állampolgársággal bírókat is megillesse a teljes értékű magyarországi útlevél, a jogvédelem és a konzuli szolgáltatások. Meggyőződésük, hogy a magyar állam kárpótlással tartozik azért, mert két világháborús szerepvállalásával méltatlan és előnytelen helyzetbe juttatott sok millió embert.
Vizsgálat a népszavazási műsor miatt az MTV-ben
Vizsgálatot kezdeményezett Rudi Zoltán, a Magyar Televízió elnöke a vasárnapi szavazási műsorral kapcsolatban, miután előbb a parlamentben Kuncze Gábor SZDSZ- elnök, majd az MTV kuratóriumának több tagjai is bírálta a köztévét. Kuncze kifogásolta, hogy a népszavazási adatok helyett Lagzi Lajcsi műsora ment. A tegnapi kuratóriumi elnökségen a tulajdonosi testület tagjai nonszensznek nevezték, hogy a nézők nem a közszolgálati tévéből értesülnek a népszavazási eredményekről. Az MTV csak 21.40-kor kezdte népszavazási műsorát. Rudi gyors vizsgálatot kért az MTV választási irodájának vezetőjétől, hogy sérült-e a nézők tájékozódáshoz való joga. A vizsgálatnak ki kell térnie arra is, hogy az RTL Klub Heti hetes című műsorában szereplő Hajós András miként jelent meg paródiának tűnő szerepében a köztelevízió A szólás szabadsága című műsorában, amely műsornak feladata a népszavazás eredményének és következményeinek elemzése volt. (H. Z.)