Népszavazási számháború: 8 millió szavazó közül 1,5 millió támogatása az egyik fél szerint győzelem, a másiknál vereség.
A két nagy párt győzelmet lát
A harmadik akár fel is oszlatná a parlamentet.
A népszavazási kezdeményezés elbukott, a kórház-privatizációval kapcsolatos kérdést csak 24-en, a kettős állampolgárságról szólót 100-ból 18-an támogatták. A polgárok nem kérnek a Fidesz politikájából - hangoztatta Gyurcsány Ferenc tegnap az Országgyűlésben.
A kettős állampolgárság ügyében a Fidesz politikai ütést akart mérni a kormányra és a kormánypártokra - az a rossz hírem, hogy nem nekünk vitték be ezt az ütést, hanem a magyar nemzetnek. Nem segítettek, hanem ártottak. Nem közelebb vagyunk a kérdés megoldásához, hanem távolabb, mint bármikor - mondta a kormányfő a Fidesz-padsorok felé fordulva, ahol jelen volt Orbán Viktor is. Gyurcsány arról is beszélt, hogy a népszavazásnak nyertese nincs, a felelőse viszont a jobboldal egyébként jobb sorsra érdemes pártja, amelyik veszni hagyja a konzervativizmus tisztességes hagyományát; a radikális és populista politika miatt elhagyja a "középutat" a Fidesz. Gyurcsány kijelentette, hogy világossá vált: Magyarországon van veszélye egy nacionalizmusba hajló, enyhén klerikális, szociálisan demagóg, államközpontú, jellegzetesen keletközép-európai képződménynek.
Délután a T. Házban Orbán Viktor nem reagált a miniszterelnök kijelentéseire, viszont délelőtt a képviselői irodaházban sajtótájékoztatón ismételten úgy számolt: az igenek nyertek, a nemek vesztettek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a 38 százalékos részvétel dicséretes tett, s nem kudarc. Elmondta: egyre inkább az a meggyőződése, hogy a létbizonytalanság határozta meg a szavazás eredményét, olyannyira, hogy keresztbe vágta a pártvéleményeket. Orbán felszólította a kormányt, hogy a 2005-ös költségvetést a létbizonytalanság radikális csökkentése céljából gondolja újra.
A parlamentben Pokorni Zoltán, illetve Áder János válaszolt Gyurcsánynak. Előbbi arra szólította fel, hogy ideológiai osztályozási szenvedélye - "?nacionalista, klerikális, fasisztoid?" - ne homályosítsa el. "Mielőtt triumfálna, győzelmi tort ülne, azt is mondhatnám, hogy szerényebben és visszafogottabban, de csak azt mondom: ragaszkodjunk a tényekhez. Mi két igent javasoltunk, önök két nemet, s az önök álláspontja kisebbségben maradt" - mondta Pokorni Zoltán. Felvetette: jó-e egy baloldali kormánytól visszhangozva hallani Jörg Haider és Le Pen szó szerinti idézeteit a kirekesztő, idegengyűlölő eszmékről. A felelősség az önöké - ezt már Áder János mondta a miniszterelnöknek, s felszólította, hogy ne ravaszkodjon, mert az 1,5 millió több mint az 1,4 millió, s az 1,9 millió is több mint az 1 millió - utalt a népszavazási igenek és nemek arányára a Fidesz frakcióvezetője.
Gyurcsány Ferenc Ádernek válaszolva azzal zárta a számháborút, hogy "ez a népszavazás most nem sikerült, tessék még próbálkozni egy kicsikét". Hozzátette: ez most se gól nem lett, se kapufa, hiába próbálkoznak most a futballpályán a kaput jobbra és balra vonszolni. A Fidesznek 8 millió szavazóból 1,5 millió támogatását sikerült megszerezni - 6,5 millióét nem - jelentette ki.
Ha március 15-ig nem képes megalkotni a határon túli magyarok jogviszonyát szabályozó törvényt, akkor a parlament oszlassa fel magát - így hangzott Dávid Ibolya javaslata. Az MDF elnöke egyben emlékeztetett mindenkit arra, hogy pártjának van nemzetpolitikai stratégiája s a kettős állampolgársággal kapcsolatos javaslata is a T. Ház előtt.
A koalíciós frakcióvezetők, Kuncze Gábor és Lendvai Ildikó úgy értékeltek, hogy a népszavazás kezdeményezői megbuktak, mint az "ólajtó", a józan ész viszont győzött.
Csuhaj Ildikó - Nagy Szilvia
A Fidesz a privatizációs népszavazásra készül
A vasárnapi népszavazás után megerősödött a Fidesz álláspontja a privatizációs referendumot illetően - így lehetett értelmezni egy tegnapi sajtótájékoztatón Orbán Viktor szavait, aki arra a kérdésre válaszolt, fenntartja-e javaslatát a Fidesz. A volt miniszterelnök fontosnak tartotta kijelenteni, hogy egyelőre az Alkotmánybíróság döntésére várnak. A privatizáció leállítását célzó népszavazást egyébként nem a Fidesz, hanem a Fidelitas kezdeményezte. E kérdés, illetve a vasárnapi népszavazás kapcsán Orbán arra is utalt, hogy nem változik a Fidesz-stratégia, de indokolt, hogy a nemzeti politikát a munka, otthon, biztonság jegyében folytassák a jövőben.
Lapunk úgy tudja, hogy a Fidesz-frakció tegnapi zárt ülésén nem volt bűnbakkeresés, sőt, Orbán megköszönte a kampányban részt vevők segítségét. Lapunknak fideszes politikusok azt mondták: a választókerületi elnökök, és az aktivisták megtettek minden tőlük telhetőt a sikerért. Szerintük azért nem volt eredményes a népszavazás, mert nem számoltak ilyen erős kormányzati, illetve koalíciós ellenpropagandával. Másrészt be kell látni, hogy a magyar társadalom "anyagias", s a nagy nemzeti ügyekre kevésbé "mozdul rá". Voltak, akik úgy látták, eredményesebb lehetett volna, ha Orbán országjáró körútja mellett intenzívebb médiakampányt folytat. A referendum jó erőpróba volt a választókerületi elnökök, aktivisták, a kampánystáb számára a 2006-os választások előtt - mondják parlamenti képviselők. (Cs. I.)
Gyurcsány Ferenc szerint még egyszer nem lehet így nekimenni egy kampánynak - a miniszterelnök erről az MSZP frakciójának tegnapi ülésén beszélt. Úgy tudjuk, a kormányfő arról beszélt, hogy az elmúlt hetekben kiderült, helyi szinten nem működött a kampány, ezért javasolta a pártnak: tegyék félre a vitákat, s koncentráljanak arra, hogy a 176 egyéni választókerületben működőképes kampánystábok legyenek. Információink szerint a frakcióülésen Hiller István pártelnök és a kormányfő is szóvá tette, hogy bár a pártfórumokon meghozták a döntést a népszavazás kérdéseiről, utóbb több politikus nyilvánosan ezzel szemben foglalt állást. Név nem hangzott el, de a résztvevők közül többen Szili Katalin házelnökre gondoltak, aki a lelkiismeret szerinti szavazásra buzdított. (N. Sz.)