Egy amerikai sem sérült meg a dzsiddai konzulátus elleni támadásban. Három fegyverest lelőttek, kettőt elfogtak.
Terrorakció a konzulátus ellen
Öt fegyveres megrohamozta tegnap az Egyesült Államok dzsiddai konzulátusát. Rövid időre túszul ejtettek tizennyolc nem amerikai alkalmazottat, ám a helyszínre érkező több száz szaúdi katona és kommandós azonnal megtámadta őket. A lövöldözésben három terrorista meghalt, kettőt sebesülten elfogtak. Egyetlen amerikai diplomatának sem esett bántódása, a konzulátus helyi munkatársai közül ketten megsebesültek.
A feltehetően az al-Kaidához tartozó támadók először autóval akartak áttörni a gránátokkal megrongált főkapun, és miután ez nem sikerült, folyamatosan tüzelve, egy oldalsó ajtón keresztül hatoltak be az épületbe. Közben időt fordítottak egy amerikai zászló leszaggatására és elégetésére is. A tűzharcban a konzulátus szaúdi őrei közül - az eltérő beszámolók szerint - négyen vagy öten vesztették életüket, többen megsebesültek. A lövedékek néhány járókelőt is eltaláltak, de az első hírek szerint nincsenek civil halottak. A környéket pillanatok alatt ellepték a rendőrök, akik egy időre autóik mögé húzódtak a golyózápor elől. A konzulátus fölött helikopterek jelentek meg.
Szaúd-Arábiában az elmúlt másfél évben 170 ember vált a terroristák áldozatává. Az utolsó nagyobb támadás májusban Khobar városában történt, ahol huszonkét külföldi és hét szaúdi biztonsági őr vesztette életét. Azóta a terroristák egyes külföldiek elleni merényletekre korlátozták tevékenységüket, miközben a hatóságok megölték vagy letartóztatták az al-Kaida több vezetőjét. Tűzharcban vesztette életét a Rijádban tizennyolc ember halálát okozó, tavaly novemberi robbantásos merénylet egyik szervezője is.
Az egyik dzsiddai újság szerkesztője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva váratlannak nevezte a - viszonylag csendesebb hónapok után bekövetkezett - terrortámadást. Az amerikaiak számára azonban az országban folyamatos készültség van érvényben, és a külügyminisztérium mindenkit eltanácsol a szaúd-arábiai utazástól. A Dzsiddában történtek után az Egyesült Államok rijádi nagykövetsége és dahrani konzulátusa is bezárt.