Milyen érzésekkel szemlélte a népszavazás alakulását, és milyen benyomásokat szerzett? - ezt kérdeztük, ezúttal nemcsak a politika világának szakértőitől.
"Igazi dühök jöttek elő"
Antalóczy Tímea szociológus: búcsú a hatalmi centrumoktólHa érvényes lesz a választás, ha nem, új időszámítás kezdődik - vélekedett Antalóczy Tímea. Az MTA Politikai Tudományok Intézetének főmunkatársa szerint az igenek győzelme esetén a két nagy pártnak le kell ülnie tárgyalni, ha a nemek győznek, mindkét oldalon történelmi léptékű önvizsgálatot kell tartani. - Az nem megy tovább - mondta -, hogy pártüggyé silányítsanak mindannyiunk számára fontos nemzetstratégiai kérdéseket. Tudomásul kéne venni, az élhető jövő nem a hatalmi centrumokhoz igazodik. A kampány lényege a totális bizalmatlanság volt, ez sem tartható tovább. Igazi dühök jöttek elő, a pártok csak ezzel törődtek. Hogy lehet ilyen közegben megvitatni a "közös ihlet" vagy a lokális létélmény magasztosságának kérdéseit? Sehogy.
Kukorelly Endre író: El kéne tűnniük a közéletbőlAz egész cécót katasztrófának tartom - felelte kérdésünkre Kukorelly Endre. - Akik ezt a népszavazást kitalálták, beindították és támogatják, cinikusak. El kéne tűnniük a közéletből. De nem tűnnek el, egész hátralevő életemben ezeket az arcokat kell kibírnom. Bármi lesz is a végeredmény, véglegesen elromlik majd a viszony magyarok és magyarok között: az összes frusztráció előjön, az itteniek már most vadul románoznak, határon túl meg lemagyaroznak minket. Durva. És ez még semmi - tette hozzá Kukorelly. - A gyomromban érzem a bajt.
Bajomi Lázár Péter médiakutató: Megragadni, megszerezniA kampányban normális esetben a politikai szereplőknek az volna a dolguk, hogy megadják szavazóiknak a szükséges információkat - foglalta össze véleményét Bajomi Lázár Péter. - Itt most a jó öreg machiavellista recept ismétlődött: a kommunikáció a politikai hatalom megragadásának és megtartásának eszköze. A kutató szerint az elektronikus média segítségére volt a politikának a dolgok leegyszerűsítésében, az árnyaltabb és ellentétes vélekedések a nyomtatott sajtóban jelentek meg. Működött ez az állandósulni látszó munkamegosztás - mondta Bajomi, és hozzátette: a politikusok állandóan a kamerák felé fordultak, mert nem egymást akarták meggyőzni, hanem érdemi vita nélkül a választókat. Mindkét fél erkölcsileg eleve megkérdőjelezte a másik felet.
Finta József építész: Deklarálni az összetartozást- Egy magyar idézetgyűjteményt vásároltam a héten - mondta a várakozó állásponton lévő Finta József, akadémikus. - Katona József írja a hazaszeretetről: "A nemzet, ahány fő, szintannyi ész." Ezen tűnődtem a népszavazás napján. Finta úgy vélte, az egyre képtelenebb globális gazdasági-regionális világversenyben csak azok a nemzetek - az amerikaiak, a franciák és mások - szerepelhetnek eredményesen, amelyek tartják magukat a Katona-féle idézet szellemiségéhez. Nem kirekesztő nacionalizmusra van szükség, mert az borzasztó, tette hozzá az erdélyi származású építész, hanem olyan deklarációról, amelyet Magyarország tenne a legszélesebben értelmezett állampolgárságról. Ez lehet kettős is, mely nem ismeretlen jogi formula nálunk sem. - Egy józanul végiggondolt, általam csak remélt törvényre gondolok, mely kinyilvánítja, hogy aki ide szeretne tartozni, az tartozhasson ide. Tudom apámtól, aki kitűnő Eminescu-fordító volt, meg a nagyváradi, kolozsvári rokonlátogatásaimból is, hogy az összetartozás kinyilvánítása mennyire fontos lenne a határok túloldalán.
Csizmadia Ervin politológus: furcsa távolságtartás- Nagy valószínűség szerint nem lesz eredményes a népszavazás - mondta tegnap este lapunknak Csizmadia Ervin, aki úgy vélte, ezt az előző népszavazások ismeretében végső soron várni lehetett. Ennek föltehetően az az egyik oka, hogy a népszavazás intézménye nem bejáratott dolog nálunk. A másik, hogy az elmúlt egy hónap, amely során úgymond a két népszavazási kérdés fölmerült, sokakat elbizonytalanított. Az emberek arra juthattak, ezt hallhatták is sokfelől, hogy nem lehet jó döntést hozni. Nem sikerült azt az elképzelést sem kommunikálni, hogy a népszavazás pártpolitika fölötti esemény.
Hack Péter alkotmányjogász: kormánypártok csapdában- A kettős állampolgárságról szóló kérdés valódi tétje az erő felmutatása, főleg a jobboldal részéről - vélekedett Hack Péter, aki szerint a jobboldal arra számított, hogy választójoghoz juttatnak feltételezhetően velük szimpatizáló külhoni magyarokat. A kormánypártok csapdába kerültek: nem tudtak jó válaszokat adni, ugyanakkor épp a "nem"-jük tolhatja esetleg jobbra a határon túliak egy részét. Ha győz az "igen" az állampolgárság kérdésében, az megköti a kormány és az ellenzék kezét. Nem igaz tehát, amit az ellenzék állított, hogy a kétharmadosság miatt a pártoknak mozgásterük van az állampolgársághoz jutás feltételeinek eldöntésében. A kérdés egyértelmű, a kritériumok világosak: csak teljes értékű magyar állampolgárság adható a határon túliaknak. Egy alkotmánybírósági döntés a szerzett jogok korlátozhatatlanságáról szól, nem lehet tehát se pozitív, se negatív diszkriminációt alkalmazni az állampolgárság megadásánál.