A tegnapi népszavazáson nem kapott kellő támogatást a határon túli magyaroknak kérésükre kötelezően megadandó magyar állampolgárság ügye.
Több volt az igen, de nem elég
Az eredmény meglepetést okozott, mert még a legutóbbi felmérések sem mutattak ilyen szoros eredményt a kettős állampolgárság ügyében. A népszavazáson részt vevők száma - csaknem hárommillió ember - az igenek korábban várt fölénye esetén elegendő lett volna arra, hogy a Magyarok Világszövetsége, illetve az ellenzéki pártok, a Fidesz akarata érvényesüljön. Ehhez kevéssel több mint kétmillió szavazatra lett volna szükség. A szavazatok közül azonban az igen csak kevéssel előzte meg a nemet, de ennek már csak retorikai következményei lehetnek. A kettős állampolgárságot az Országos Választási Bizottság adatai szerint 99,85 százalékos feldolgozottságnál 51,55 százalék (1 515 538 szavazó) adná meg, míg 48,45 százalék (1 425 130 szavazó) felelt a kérdésre nemmel. A kórház-privatizáció leállítását helyeselte a választók 65,01 százaléka (1 917 304 szavazó), míg 34,99 százaléka (1 031 780 szavazó) nem értett ezzel egyet. Ez azt jelenti, hogy a népszavazás mindkét kérdésben eredménytelen volt. A törvényhozás számára tehát a választópolgárok nem szabtak kötelezettségeket, de korlátokat sem állítottak. Ilyen feltételek mellett ugyanis legalább ötvenszázalékos részvételre lett volna szükség ahhoz, hogy esélye maradjon a kötelezően megadandó kettős állampolgárságnak. A határon túli magyar politikai szervezetek vezetői első nyilatkozataikban arculcsapásként értékelték az eredményt, amely alapvetően megváltoztatja az általuk képviseltek és a magyar kormányzat közötti viszonyt. Az eredményre bizonyára hatással volt, hogy az országban Budapesten volt a legmagasabb a részvételi arány. A kettős állampolgárságot a Komárom-Esztergom megyében lakók utasították el a legnagyobb mértékben. Igen választ legnagyobb arányban a zalai községekben élők adtak. Az egészségügyi privatizáció leállítását követelő kérdés viszonylag nagy, csaknem kétharmados támogatást kapott, de ebben a kérdésben sem ír elő korlátozást a referendum a politikusoknak, azaz nem volt elegendő igenlő voks a kórház-magánosítás leállítására. A választási bizottságokhoz több bejelentés érkezett, de a népszavazás számottevő rendzavarás, kampánycsendsértés vagy más, az eredményt érdemben befolyásoló, vitatható esemény nélkül fejeződött be.
Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke a nem hivatalos végeredmény kihirdetését követően a Kossuth téren kijelentette, hogy esély van rá, hogy az Országgyűlés "magába szálljon", és mégis meghozza a kettős állampolgárságról szóló törvényt. "Ha nem tenné, akkor még megvan egy újabb népszavazás lehetősége" - jelentette ki. A Fidesz elnöke, Orbán Viktor szerint az igenek győztek, ezért a kormánynak tartózkodnia kell egy kórház-magánosítási törvény megalkotásától, a kettős állampolgárság ügyében pedig kezdeményezte a Magyar Állandó Értekezlet összehívását. A kormányfő, Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a népszavazás elbukott, a kezdeményezők kudarcot vallottak, a választók a felelős hazafiságot választották. De az ország új nemzetpolitikát kíván, több felelősséggel és több lehetőséggel.