Rekordkártérítést kapnak a pedofil papok áldozatai. Jogvédők az államot perlik a templomok közpénzből való finanszírozása miatt.
Katolikus papok Canossa-járása Kaliforniában
A nyilvános bocsánatkérésen kívül soha nem látott kártérítéssel próbálja kiengesztelni a pedofil zaklatásnak kitett egykori gyermekeket a dél-kaliforniai Orange megye püspöksége. A 87 személynek kifizetendő összeget még nem hozták nyilvánosságra, mert előbb egyenként mindenkivel meg kell egyezni, de a kiszivárgott hírek szerint a püspökség még mélyebben nyúl a zsebébe, mint a bostoni érsekség, amely a közelmúltban 85 millió dolláros (mintegy 16 milliárd forintos) megállapodást kötött.
Tod Brown püspök szerint az ügyvédekkel kötött keretegyezmény igazságos és együttérző, ugyanakkor nem lehetetleníti el az egyház további működését. A püspök minden áldozatnak személyesen ír levelet, amelyben még egyszer bocsánatot kér a 43 katolikus pap, apáca, tanár és kórusvezető által gyermekként molesztáltaktól. Utóbbiak egyike, Joelle Casteix a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy a pénz ebben az esetben másodlagos, a legfontosabb az, hogy napvilágra hozzák a teljes igazságot, amely "százszor rosszabb, mint amit bárki feltételezett volna".
A kaliforniai katolikusoknak az is rossz hír, hogy az egyház és az állam szétválasztásáért küzdő jogvédők feljelentették a washingtoni kormányt, amiért egy új jogszabállyal tízmillió dollárt adott műemléknek nyilvánított templomok helyreállítására. A huszonegy érintett kaliforniai templom kettő kivételével katolikus, és a törvény támogatói szerint egyben turisztikai látványosság is. Barry Lynn tiszteletes, a jogvédők vezetője szerint azonban a működő templomok nem múzeumok, azokat a gyülekezeteknek kell fenntartaniuk. A Bush-kormány a korábbi amerikai szokással felhagyva, bővíti az egyházak és intézményeik, például az egyházi iskolák állami finanszírozását, ami egyre több vitát vált ki.