A Fidesz szerint elvtársi segítséget kapott az MSZP a román külügyminisztertől. Nem létezik a szerződés, amelyre Geoana hivatkozik, állítják. A magyar diplomácia vezetője belügyeinkbe való beavatkozásról beszél, de elismeri, hogy a román félnek joga van a tájékoztatásra.
Geoana-levél: jobbról és balról
A Fidesz szerint Mircea Geoana román külügyminiszter nyilvánosságra került levele nem más, mint a román szocialisták kampánytámogatása a magyar elvtársaknak a kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtt. Németh Zsolt az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke azt követően nyilatkozott erről, hogy Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke társaságában tegnap megbeszélést folytatott Markó Bélával, az RMDSZ elnökével.
A Népszabadság számolt be szerdán arról, hogy Mircea Geoana román külügyminiszter levélben tájékoztatta Somogyi Ferenc külügyminisztert még a múlt hét végi romániai választások előtt: az erdélyi magyarok csak akkor igényelhetik a magyar állampolgárságot, ha egyidejűleg lemondanak román állampolgárságukról. Ez viszont szerinte a romániai magyar kisebbség létszámának lényeges csökkenéséhez vezethet. A román külügyminiszter levelében jogi fortélynak nevezte a kettős állampolgárságról szóló népszavazási kérdést, s jelezte, érvényes referendum esetén Románia az európai intézményekhez fordul.
A Fidesz tegnapi sajtótájékoztatóján Németh Zsolt felhívta a figyelmet, hogy a román jog széles körben teszi lehetővé a kettős állampolgárság intézményét. S a Geoana által hivatkozott egyezmény nem jogalap, mivel Magyarország 1990-ben azt felbontotta. Mindehhez Markó Béla annyit tett hozzá, hogy a román külügyminiszter által hivatkozott egyezménynek már nincs valóságalapja. Sőt, az RMDSZ javaslatára úgy módosították a román alkotmányt, hogy kettős állampolgárságú személy immár vezető tisztséget is betölthet Romániában. Markó Béla szerint a Geoana-levél a román elnökválasztási kampány része. Az RMDSZ elnöke felhívta a figyelmet: a román elnökválasztás második fordulóját nem egészen két hét múlva tartják. Markó vélelmezte: ahogyan a státustörvény esetében, úgy a kettős állampolgárság ügyében is sikerül majd az RMDSZ-nek meggyőznie a román kormánytöbbséget. Arra a kérdésre, hogy megváltoztatja-e a jövőben az RMDSZ, illetve a magyar kormány kapcsolatát, hogy az MSZP illetve Gyurcsány Ferenc a "nem" mellett kampányol a kettős állampolgárság ügyében, Markó Béla úgy válaszolt: nem javítja azt. Hozzátette viszont, hogy az RMDSZ-nek, illetve az erdélyi magyarságnak az érdeke, hogy jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal. A Gyurcsány Ferenccel történt tegnapi találkozón az RMDSZ elnöke megismételte álláspontját, miszerint a kettős állampolgárság ügyében az "igen" a helyes válasz.
Somogyi: Jogos igény a tájékoztatásra
A román külügyminiszter egy hatályon kívül helyezett kétoldalú megállapodásra hivatkozott november 9-i levelében, amely ráadásul nem rendelkezik arról, hogy a magyar állampolgárságot kérőknek le kell mondaniuk a románról - közölte a kormányszóvivői sajtótájékoztatón Somogyi Ferenc külügyminiszter. Kérdésre válaszolva elmondta: valóban lehet Magyarország belügyeibe való nyílt beavatkozásnak tekinteni Mircea Geoana figyelmeztetését, hiszen Magyarország szuverén joga, hogy kit tekint állampolgárának. Somogyi szerint a levél másik olvasata az, hogy Mircea Geoana figyelmeztette a román lépésekre a magyar felet. Somogyi azt jogos igénynek nevezte, hogy az ügyben a román külügyminiszter tájékoztatást kért. Ezt ugyanakkor a népszavazás eredményének ismerete nélkül nem lehet megtenni.
A külügyminiszter nem látja, milyen alapon gondolja a Fidesz, hogy Mircea Geoana román külügyminiszter napvilágra került levele nem más, mint a román szocialisták kampánytámogatása a magyar szocialistáknak. Somogyi szerint szokatlan és ingerült Nastase véleménye, hogy a kettős állampolgárság "őrültség". Ez azt sugallja, hogy Bukarest igyekszik majd korlátozni annak a pozitív hatását, amit a népszavazás után a magyar kormány és a parlament tehet.
A külügyminiszter bejelentette azt is, hogy felajánlotta segítségét az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa, aki a román-magyar alapszerződés is közvetítő szerepet játszott. (Cs. I.-H. Z.)