Az ENSZ-főtitkár állásába kerülhet, hogy fia pénzt kapott egy svájci cégtől. Vizsgálják az iraki "olajért élelmiszert" program esetleges korrupciós visszaéléseit.
Annan fejét követelik
New York-i lapok Kofi Annan távozását követelik, az ENSZ-főtitkár pedig csalódásának és meglepetésének adott hangot, amiért fia, Kojo Annan belekeveredett az iraki "olajért élelmiszert" program körüli botrányba. A Nigériában élő üzletember havi 2500 dollárt kapott a Cotecna Inspections nevű svájci cégtől. Utóbbit versenyeztetés nélkül bízták meg annak vizsgálatával, hogy az Irak által importált élelmiszer és gyógyszer szerepel-e az ENSZ engedélyezési listáján.
A programmal kapcsolatban egyszerre fél tucat vizsgálat folyik. A legfontosabb a világszervezet által felkért, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve volt elnöke, Paul Volcker által vezetett független testületé. Az Irak elleni gazdasági szankciók nyomán keletkezett humanitárius gondok kezelésére 1996-ban kidolgozott program során Bagdad összesen 64 milliárd dollárért exportált kőolajat. Szaddám Huszein rendszere emellett egy amerikai vizsgálat szerint hét és fél milliárd dollárt keresett illegális olajszállítmányokon, és további hárommilliárdot a vevők által az olcsó olajért visszacsorgatott kenőpénzből. Amerikai vádak szerint az irakiak sok ENSZ-tisztviselőt megvesztegettek, s emellett bizonyítékok kerültek elő arról is, hogy olajjal fizettek olyan politikai személyiségeknek - például Vlagyimir Zsirinovszkijnak vagy Király B. Izabellának -, akiktől az ügyük melletti kiállást reméltek.
Kofi Annan fia 1997-ig dolgozott a Cotecnánál, amely az idén nyárig az iraki amerikai adminisztrációnak is végzett munkát. A cég és az ENSZ idáig azt állította, hogy Kojo Annan 1998 óta nem kapott pénzt a genfiektől, ám most kiderült, hogy még 2004 februárjában is átutalták szokásos havi illetményét. Ezt elvben azért fizették neki, mert nem helyezkedhetett el rivális cégnél. Az ENSZ főtitkára állítólag csak a múlt héten tudta meg, mi az igazság. Azt mondta, hogy nem folyik bele fia ügyeibe, és Kojo sem szól bele az ő munkájába. Szóvivője ismét leszögezte, hogy a főtitkárnak nem volt köze a Cotecna megbízásához.
Az amerikai kormány egyelőre visszafogottan reagált. John Danforth ENSZ-nagykövet alapos vizsgálatot sürgetett. Mint mondta, a végső ítélettel meg kell várni, amíg minden tény napvilágra kerül. Másrészt a Fehér Ház az elmúlt három évben nyílt konfliktusban állt Annannal, aki az elnökválasztási kampány alatt illegitimnek nyilvánította az iraki háborút. Alighanem ez volt az utolsó csepp a pohárban, Bush elnök ekkor döntött úgy, hogy megszabadul a kényelmetlen főtitkártól, akinek megbízatása csak 2006-ban járna le. Másrészt a következő hónapokban ismét napirendre kerül az ENSZ reformja, és a történtek után a világszervezet költségvetésének 22 százalékát fizető amerikaiaknak erős érveik lesznek a világszervezet és a Biztonsági Tanács átalakítására.