Az Európai Unió együtt fog működni Románia megválasztott elnökével, akárki is legyen az - állítják Brüsszelben, egyetlen kivételként a szélsőséges nacionalista Corneliu Vadim Tudort említve ez alól. Bukarestnek esélye van arra, hogy három héten belül - az EU-tagjelöltek ügyében minden bizonnyal döntő december 16-17-i uniós csúcstalálkozóig - lezárja a csatlakozási tárgyalásokat. Ezzel felzárkózhatna Bulgária mellé, amely lassan fél éve a finisben várakozik.
Bukarest az EU-célegyenesben
Romániának négy tárgyalási fejezetet kell még kipipálnia. Az egyik, s egyben a legdrágább is: a környezetvédelem: mintegy húszmilliárd euróba (!) kerül a következő húsz évben a felzárkózás. A közös brüsszeli álláspont egyébként csak most szerdára készült el, s több magyar igény is megfogalmazódik benne. Ilyenek például a veszélyes hulladékok utógondozására vagy a szennyezett területek rekultiválására vonatkozó kitételek. Utóbbiak érintik a nagybányai cianidszennyezés helyszínét is. Az itteni Transgold üzemnek a kértnél négy évvel korábban, 2010 végére EU-konformnak kell lennie. A verespataki bányaprojekt viszont jogilag még nem létezik - így nem akadályozza a fejezet lezárását. (Kocsis Tibor Új Eldorádó című, Verespatakról szóló dokumentumfilmjét szerdán bemutatják Brüsszelben.)
Egy friss döntés értelmében Románia 2007-2009 között 560 millió euró új támogatást kap határőrizetre; több mint a felét már az unió külső határainak védelmére fordíthatja. Ez a fejezet - bel- és igazságügyek - egyébként talán a legnehezebb Románia számára: Brüsszelben a mindent átható korrupció, a szervezett bűnözés és az illegális migráció "negatív mintaállamának" tartják. A harmadik lezáratlan fejezet a versenypolitika, amelyben az unió késlekedik a közös állásponttal.
Az általános várakozások szerint Bukarest decemberben zöld utat kap, s így 2007 első napján csatlakozhat az EU-hoz. Az Európai Parlamentben (EP) jelenleg is folyó vitában azonban a hozzászólók kisebb-nagyobb hangsúllyal ún. védzáradék bevezetését javasolják. Kilátásba helyezi ezt az a jelentés is, amelyet a francia szocialista Pierre Moscovici készített az EP számára. A védzáradék szükség esetén egy évvel kitolná a tényleges belépést, noha a csatlakozási szerződést jövő tavasszal így is aláírnák.