Aki nyolcszázezer határon túl élő magyar áttelepülésével riogatja a hazai közvéleményt, az vagy nem normális, vagy egyszerűen csak gazember - mondta a hét végén Velemben magtartott Magyar Jövőkép konferencián Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának alelnöke.
Duray: A népszavazás hazárdjáték
Veszélyes hazárdjáték volt a népszavazás kikényszerítése a kettős állampolgárságról, de a referendum kiírása után már nincs más lehetőség, mint az eredményes és sikeres voksolásra buzdítani a választókat - jelentette ki szombaton Velemben Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) alelnöke, aki hozzátette: a határon túli magyarság a népszavazással "a magyar identitástudatukban megroskadt lelkű emberekre" - a magyarországi magyarokra - bízta a sorsát.
Duray Miklós a szlovákiai CSEMADOK szervezésében megtartott Magyar Jövőkép konferencián szólalt fel, amelyet a Vas megyei Velem határában lévő Novákfalván tartottak. A tanácskozáson szlovákiai közéleti szereplők - magyarlakta települések polgármesterei, valamint országgyűlési és megyei önkormányzati képviselők, s a CSEMADOK Párkány és Érsekújvár térségében működő szervezeteinek vezetői - vettek részt. Duray Miklós - aki a közelmúltban a kettős állampolgárság kérdéséről kibontakozó hazai belpolitikai vitában a kormányoldal magatartását egy interjúban úgy minősítette, hogy "végre elvált a szar a víztől" - a szombati konferencián kijelentette: a kettős állampolgárságról szóló referendum valójában arról szól, hogy csaknem 85 évvel Trianon után a magyarok elutasítják vagy saját kézjegyükkel is hitelesítik az akkor ránk kényszerített békediktátumot. Duray szerint a kettős állampolgárság kérdését a magyar törvényhozásnak saját belátása szerint kellett volna rendeznie, a népszavazás kikényszerítésével azonban a magyar választók mondják majd ki a döntő szót. Mint mondta, "a népszavazással kikergettek minket az esőbe, és most már csak abban bízhatunk, hogy kinyitják a fejünk fölött az esernyőt".
Duray Miklós a népszavazást előkészítő kampányról szólva kijelentette: aki 800 ezer határon túl élő magyar áttelepülésével riogatja a hazai közvéleményt, az vagy nem normális, vagy egyszerűen csak gazember.
A konferencián felszólaló felvidéki közéleti szereplők közül többen is megfogalmazták, hogy a kettős állampolgárság esetleges elutasítása szerintük katasztrofális hatással lenne a határon túl élők magyar identitástudatára. Mint mondták, gúny tárgyává válnának a saját hazájukban, ráadásul azt kellene megélniük, hogy az anyaországi magyarok lemondtak róluk, cserbenhagyták őket.
A konferencián elfogadott zárónyilatkozatban a résztvevők kinyilvánították, hogy a felvidéki magyarság a kettős állampolgárság birtokában sem hagyná el a szülőföldjét, ezért minden választópolgárt arra kérnek, hogy igen szavazatával támogassa a határon túli magyarokat.
Kasza József: Leomolhat a trianoni fal
A délvidékiek nem akarnak senki terhére lenni - jelentette ki a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szombaton. Hangsúlyozta: a délvidéki magyarok nem kérnek munkahelyet, és nem jelentenek olcsó munkaerőt. Akik eddig átjöttek, mindenhol megállták a helyüket. Azok pedig, akik összeszorított foggal velem együtt ott maradtak, nem fogják elhagyni szülőföldjüket - mondta Kasza József. Hozzátette: Közös összefogással lebonthatjuk a trianoni falat. A berlini fal a múlté, most a trianoni is leomolhat. (MTI)
Fodor Gábor: Az igen múlt idejűNyugodt lélekkel lehet érvelni a két nem mellett a népszavazáson, mert mindkettő a múltat utasítja el, míg az igen visszahozná azt - közölte Fodor Gábor szabad demokrata képviselő vasárnap. Szerinte a kórház-privatizáció az államszocializmust hozná vissza, míg a kettős állampolgárság az etnikai alapú nemzetállamot. A megoldásról azt mondta, nem alanyi jogon kell adni kettős állampolgárságot, hanem méltányosabb elbírálásban kellene részesíteni azokat, akik úgy döntenek, hogy áttelepülnek. (H. Z.)
Zalaegerszegi tudósítónktól