Észak-Korea hamarosan visszatér a tárgyalóasztalhoz, de az Egyesült Államok keményvonalas politikája a partnerek szerint is hátráltatja a megegyezést. Ez a legfőbb tanulsága a csendes-óceáni és ázsiai térség 21 államát tömörítő együttműködési szervezet, az APEC a hét végén Chilében megtartott csúcstalálkozójának.
Testőrmentő Bush
A phenjani tárgyalási szándékokról Hu Csin-tao kínai elnök tájékoztatta George W. Busht, aki megismételte az eddigi amerikai álláspontot: Észak-Korea csak azt követően kaphat biztonsági garanciákat, hogy lemond atomfegyvereiről. A színfalak mögött Dél-Korea és Japán is azt sugallta, hogy Washingtonnak engednie kellene, és az egyidejű bejelentés lehet a vállalható kompromisszum.
Bush a kiszivárgott hírek szerint kemény tárgyalást folytatott Vlagyimir Putyinnal, akinek szemére vetette, hogy a központi hatalom egyre szorosabb ellenőrzése alá vonja Oroszországot. Az orosz elnök hazája politikai hagyományaival védekezett.
Az amerikai elnöknek személyesen kellett közbeavatkoznia, amikor a chilei biztonságiak nem akarták beengedni a Secret Service embereit. A Bush házaspár már a vendéglátó chilei elnökkel fényképezkedett, amikor a mögöttük lévő ajtónál kitört a lökdösődés. Bush maga ment vissza a kapuban tolongó csoporthoz, és a dühösen artikuláló chileiek között átnyúlva behúzta az épületbe testőrségének parancsnokát.